Accolade, właściciel magazynowego portfela, w Polsce korzysta z ponad 500 mln euro kredytów bankowych. 40 proc. tej kwoty inwestor pozyskał od lutego 2020 roku. Jednocześnie w Czechach firma podpisała umowę kredytową z grupą trzech banków na 137, 5 mln euro na sfinansowanie budowy centrum dystrybucyjnego. Powstająca na terenach poprzemysłowych po dawnej cukrowni nieruchomość zostanie wynajęta przez globalną firmę z branży handlu elektronicznego, który stworzy do 2 tys. nowych miejsc pracy. – To największa w historii pożyczka udzielona na pojedynczą nieruchomość przemysłową na wynajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podaje Accolade w komunikacie.

Przedstawiciele firmy zaznaczają, że sytuacja ekonomiczna w tej części Europy jest bardzo niestabilna. – Najpierw odpowiadała za to pandemia, teraz wojna w Ukrainie – tłumaczą. – Można by sadzić, że popyt na magazyny zmaleje. A jest zupełnie inaczej. Zapotrzebowanie na takie nieruchomości jest nadal duże. Rynek pokazał, że ma mocne fundamenty i stale się rozwija, odgrywając coraz większą rolę w całej gospodarce. Magazyny stały się głównym produktem finansowanym przez banki i najchętniej finansowanym segmentem w sektorze nieruchomości.

Inwestor przemysłowy Accolade ma sieć 47 parków z certyfikatem BREEAM w Europie. - Dzięki kredytom możemy powiększać nasz portfel i tworzyć powierzchnie dla nowoczesnego biznesu. Biorąc pod uwagę skalę naszych inwestycji w Polsce, wysoki limit kredytowy i szybka ścieżka od momentu złożenia wniosku do wypłaty środków, są dla nas kluczowe – mówi cytowany w komunikacie Michał Białas, szef polskiego oddziału Accolade.

Accolade Holding działa w sześciu krajach Europy. Inwestuje w infrastrukturę dla biznesu globalnych marek, głównie z branży e-commerce, produkcji i logistyki. Jest właścicielem sieci 47 parków przemysłowych z certyfikatem BREEAM w Czechach, Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Holandii i Słowacji.