Możliwość wykończenia mieszkania pod klucz oferuje większość największych i najbardziej rozpoznawalnych firm deweloperskich – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Reguły jednak nie ma. Znajdą się i takie firmy, np. Victoria Dom czy Wikana, u których lokum nie wykończymy. A np. Dom Development własną usługę z pakietami oferuje już od kilkunastu lat. Zdarzało się też, że deweloper rezygnował z wykańczania mieszkań, bo przestał to być element branżowej walki konkurencyjnej. Powodem może być duży wzrost liczby specjalistycznych firm oferujących usługi wykończeniowe i remontowe.

Z szacunków RynkuPierwotnego wynika, że na oferty wykończenia decyduje się średnio od kilkunastu do dwudziestu procent klientów deweloperów. Jarosław Jędrzyński zastrzega, że klienci nie rezygnują jednak z kupna mieszkania od firmy, która nie ma pakietów „pod klucz".

Co się opłaca

Deweloperzy korzystają zwykle z usług zewnętrznych specjalistycznych firm. – Najczęściej proponują trzy–cztery pakiety w różnej cenie i standardzie – mówi Jędrzyński. – Proste pakiety dla lokali inwestycyjnych na wynajem to koszt ok. 800 zł za mkw. Stylowe wykończenie o najwyższym standardzie wycenia się na 1,8–2 tys. zł za mkw. Pakiety pośrednie to ok. 1–1,5 tys. zł za mkw. – wskazuje. Można liczyć m.in. na położenie podłóg, glazury i terakoty, ceramikę, montaż drzwi i wanny, malowanie ścian, tapety.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego na razie nic nie wskazuje jednak na rychły koniec standardu deweloperskiego. – Nasz rynek pierwotny zdaje się być doń mocno przywiązany – ocenia.

Także Tomasz Kaleta, dyrektor departamentu sprzedaży w spółce Develia, jest ostrożny w stawianiu tezy, że standard deweloperski odejdzie w zapomnienie. – Część nabywców nadal będzie chciała się zająć wykończeniem mieszkania we własnym zakresie – mówi. – Jednak dla coraz większej grupy klientów zlecenie usługi profesjonalnej firmie jest opłacalne. Zyskują czas, pieniądze i dostają wnętrza dostosowane do potrzeb. Wprowadzają się do gotowego lokalu. Mają gwarancję ceny, terminów – podkreśla.

Dyrektor z Develii zwraca też uwagę na rosnące koszty materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz problemy z nierzetelnymi wykonawcami, co dodatkowo nakręca popyt na pakiety wykończeniowe.

Pakiety Develii powstały we współpracy z architektami i dekoratorami wnętrz z Galerii Venis Design Studio. – Oferujemy kilka pakietów dostosowanych do różnych preferencji. Ceny zaczynają się od 890 zł za mkw. – wskazuje Tomasz Kaleta.

O popularności usług wykończeniowych mówi też Adam Sikora z biura prasowego spółki Atal. Ok. 30 proc. sprzedawanych przez tę firmę mieszkań jest wykańczanych w ramach usługi Atal Design.

Adam Sikora zauważa, że klienci decydują się na pakiety wykończenia lokali także na osiedlach z odległym terminem oddania. Chcą się chronić przed rosnącymi cenami materiałów i robocizny.

Atal oferuje pakiety w cenach: 900 zł za mkw. (standard), 1 tys. zł (standard plus) i 1,1 tys. zł (VIP). – W ostatnich miesiącach rośnie zainteresowanie szczególnie tym ostatnim pakietem – mówi Adam Sikora. To oferta dla najbardziej wymagających. Klient ma m.in. największy wybór materiałów wykończeniowych.

Marvipol Development współpracuje z dwiema pracowniami: Deer Design i Galerie Venis. – Zaletą jest m.in. gwarancja ceny. Klient, podpisując z nami umowę, może być pewny, że koszt w trakcie prac nie wzrośnie – podkreśla Agnieszka Litwińska, dyrektor sprzedaży w Marvipolu. Dodaje, że zainteresowanie pakietami rośnie i wśród kupujących mieszkania dla siebie, i wśród inwestorów.

Spółka Archicom stale współpracuje z czterema biurami projektowymi. Ceny zaczynają się od 990 zł netto za mkw. – Współpraca z biurem projektowym obejmuje projekt, szczegółowy kosztorys, nadzór nad podwykonawcami, szyte na miarę rozwiązania, koordynację wszystkich prac – wskazuje Waldemar Olbryk, prezes spółki Archicom. – Dużym udogodnieniem dla klientów może być jeden kredyt – na mieszkanie i jego wykończenie – dodaje.

Prezes Archicomu mówi też o zmianach aranżacji jeszcze na etapie budowy mieszkań. – Klienci chętnie ich dokonują. Lokale na tym samym planie architektonicznym ostatecznie różnią się więc układem przestrzennym – zauważa.

Jakub Bartos, dyrektor zarządzający pracowni Decoroom, komentuje, że rynek wykończeń mieszkań pod klucz bardzo się zmienia, na co wpływ ma m.in. pandemia. – Problem z dostępnością materiałów i wykonawców spowodował rosnące zainteresowanie ofertą wykończenia – potwierdza.

Spacer po lokalu

Decoroom i korzystający z usług pracowni deweloperzy oferują pakiety w cenach od 910 zł za mkw.

– Rynek będzie zmierzał w kierunku wykończonych i urządzonych mieszkań – ocenia Jakub Bartos, zwracając uwagę na PRS (Private Rented Sector), czyli sektor mieszkań na wynajem. – Właśnie wykańczamy mieszkania w jednej z inwestycji z segmentu PRS. Zajmujemy się także wyposażeniem lokali, dostarczamy m.in. żelazka i odkurzacze. Klient, wprowadzając się do takiego mieszkania, nie musi się o nic martwić. Jeśli chodzi o standard deweloperski, to w lepiej zlokalizowanych osiedlach, w budynkach o lepszym standardzie, każdy klient będzie chciał mieć lokal urządzony indywidualnie – ocenia.

Wykończenie mieszkania ułatwia technologia 3D. Decoroom i 3D Estate wprowadzają innowację do wirtualnych spacerów po osiedlach deweloperskich. Klient może zobaczyć przed zakupem, jak będzie wyglądał urządzony lokal.

Z badań firmy deweloperskiej Profit Development z Wrocławia, które przytacza Decoroom, wynika, że 80 proc. kupujących uważa wirtualny spacer za najbardziej pomocne narzędzie w wyborze mieszkania. – Ponad 70 proc. ankietowanych przyznaje, że dzięki spacerom łatwiej jest ocenić rozkład nieruchomości i wyobrazić sobie wykończone już lokum – wskazuje firma.