Ze względu na sukces inwestycji w drugim etapie Nowej Papierni firma również zdecydowała się na realizację soft loftów i apartamentów w budynku Ultra Nova. - W tym przypadku również, już na wczesnym etapie przedsprzedaży, zanotowaliśmy duże zainteresowanie – podkreśla Ewa Skibińska. - Klientów przyciąga lokalizacja, loftowy charakter inwestycji i wykończenie mieszkań obejmujące oryginalne materiały, nowatorskie rozwiązania i niepowtarzalny design. Mieszkańcy dowolnie mogą przeprojektować układ soft loftu. W cenie każdego apartamentu oferujemy pakiet wykończenia oraz pomoc architekta wnętrz. Przy aranżacji można wybierać wśród wielu różnych materiałów, w tym nietypowych. To m.in. ręcznie robiona cegła, beton dekoracyjny, podłogi wraz z montażem w wielu wzorach, płytki 3D na ściany, a nawet pluszowe płyty – zupełna nowość. Pokazowy loft można już obejrzeć – zachęca.
Pierwszy etap Nowej Papierni został już oddany do użytku. W sprzedaży pozostały już tylko dwa mieszkania z tarasami. Natomiast do budynku Ultra Nova pierwsi lokatorzy wprowadzą się w 2018 r.
Ceny w tej drugiej inwestycji zaczynają się od 272 tys. zł za apartament z wykończeniem. Powstanie tu łącznie 156 soft loftów o powierzchni od 32 do 95 mkw. Wszystkie apartamenty będą miały wysokość do 3 m, a także balkony, tarasy lub zielone tarasy o powierzchni nawet 50 mkw. – Lofty i soft lofty to w Polsce nisza, ale za to bardzo pożądana – uważa Ewa Skibińska. - Z jednej strony dlatego, że doskonale pasują do miejskiego stylu życia nowoczesnej klasy kreatywnej. Z drugiej strony, tego typu unikatowych inwestycji jest bardzo mało. Wymagają od inwestora znacznie większych nakładów oraz doświadczenia niż w przypadku zwykłych inwestycji. Dlatego inwestycje o charakterze loftowym z pewnością będą powstawać, ale nadal będą na polskim rynku czymś wyjątkowym – przewiduje. - Podobnie jest zresztą w krajach zachodnich. Klienci doskonale zdają sobie z tego sprawę, a świadczy o tym fakt, że wielu z nich decyduje się na kupno loftu lub soft loftu w niebanalnej aranżacji w celach inwestycyjnych. Tego typu nieruchomości z pewnością stanowią bardzo dobrą lokatę kapitału – dodaje.
Osiedle loftów powstaje też w Warszawie, przy ul. Szwedzkiej na Pradze Północ. - Dla planowanej inwestycji Bohema przy ulicy Szwedzkiej trwają prace projektowe – informuje Arie Koren, prezes firmy Okam Capital. - W ramach inwestycji planowane są dwa rodzaje loftów: tzw. hard lofty i soft lofty. Hard lofty powstaną w obiekcie historycznym, który będzie podlegał renowacji i adaptacji. Soft lofty to kompleks budowany od podstaw, który swoją formą nawiązują do stylu przemysłowego i otoczenia starych pofabrycznych budynków – podkreśla.
Jak informuje, na działce o powierzchni 4,3 ha powstanie około 800 mieszkań, w tym lofty oraz lokale handlowo-usługowe. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2020 r. i jest związane z oddaniem pobliskiej stacji metra w 2019 r. - Rynek mieszkań w Warszawie bardzo się zmienił na przestrzeni 10 lat – uważa. – Kiedyś cena była absolutnie najważniejsza. Dziś mocne strony to lokalizacja i ogólnie tzw. wysoki standard. Klienci zwracają uwagę na praktyczne aspekty mieszkania, możliwości aranżacyjne wnętrza i ogólny komfort życia. Właśnie ze względu na możliwości aranżacyjne oraz modę na postindustrializm spora grupa klientów jest zainteresowana loftami. To głównie młodzi i bardziej wymagający klienci, dla których ważny jest klimat mieszkania – podkreśla. - Zainteresowanie loftami to zresztą zjawisko znane z rynków zachodnioeuropejskich, gdzie tego typu produkty funkcjonują już od dziesięcioleci. Jako społeczeństwo bogacimy się, coraz więcej podróżujemy i obserwujemy różne ciekawe wzorce za granicą, zaczynamy podobnych rozwiązań szukać w Polsce. Lofty to bardzo zindywidualizowana oferta, zawierająca rozwiązania dedykowane konkretnemu klientowi, dlatego wycena jest dokonywana indywidualnie po analizie oczekiwań i życzeń konkretnego klienta – dodaje.
Przedsięwzięcia mało ryzykowne
Zalety loftów dostrzegają także eksperci rynku nieruchomości. - To bodaj najbardziej specyficzny segment mieszkaniówki – uważa Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - Są to każdorazowo mniej lub bardziej unikatowe kompleksy mieszkalne, powstające w wyniku przebudowy poprzemysłowych budynków, często o historycznej wartości. Znakiem rozpoznawczym loftów są przestronne, często wręcz wielkie jak na standardy mieszkaniowe, ponad miarę wysokie pomieszczenia, surowe klimaty wnętrz, dominacja szkła, stali, surowej cegły i kamienia. To są tzw. hard lofty. Z kolei ich uzupełnieniem są tzw. soft lofty – inwestycje deweloperskie budowane od podstaw, swoją formą i parametrami mieszkań nawiązujące do stylu przemysłowego. Obie odmiany loftów należy odróżniać, głównie z inwestycyjnego punktu widzenia – dodaje.