Lofty: luksusowe, postindustrialne apartamenty cieszą się popularnością

Mieszkanie w starym browarze, młynie lub fabryce - luksusowe, postindustrialne apartamenty cieszą się popularnością.

Aktualizacja: 06.08.2016 13:27 Publikacja: 06.08.2016 12:00

Nowa papiernia - lofty we Wrocławiu

Foto: materiały prasowe

Wysokie pomieszczenia, surowe wnętrza, przestronne tarasy, a także oryginalna, poprzemysłowa architektura budynków - to główne atuty mieszkań w loftach. Od zakupu lokalu w takich inwestycjach nie odstrasza także cena - mieszkania w loftach nie kosztują więcej niż apartamenty w standardowych inwestycjach, a zapewniają komfort i duże możliwości aranżacji wnętrza. Zachowują też specyficzny klimat – znajdują się na ogół w byłych, robotniczych dzielnicach, które nie zatraciły historycznego charakteru.

Lofty spodobały się ich przyszłym lokatorom na tyle, że oprócz mieszkań w oryginalnych, starych budynkach budowane są całkowicie nowe, nawiązujące architektonicznie do swoich pierwowzorów. Takie obiekty nazywane są soft loftami, w przeciwieństwie do bardziej historycznych hard loftów.

Moda na lofty przywędrowała z krajów zachodnich, gdzie już od lat stare pofabryczne budynki cieszą się zainteresowaniem deweloperów. W Polsce budowane są od niedawna, ale ze względu na duże zainteresowanie klientów oferta z każdym rokiem staje się coraz bogatsza.

Industrialna przeszłość

Nowe osiedla wyrastają m.in. w Warszawie i we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska lofty powstały w ramach inwestycji Nowa Papiernia, zrealizowanej przez firmę RED Real Estate Development. – Nowa Papiernia to lofty, które powstały w XIX-wiecznej fabryce papieru, oraz soft lofty w budynku New Line – informuje Ewa Skibińska, marketing manager Nowej Papierni Ultra Nova z firmy RED Real Estate Development. - Niepowtarzalny charakter inwestycji spotkał się z ogromnym zainteresowaniem klientów. Docenili zrewitalizowane wnętrza z zachowanymi elementami industrialnej przeszłości, wysokie pomieszczenia, jak również duże możliwości indywidualnej i niebanalnej aranżacji – podkreśla.

Ze względu na sukces inwestycji w drugim etapie Nowej Papierni firma również zdecydowała się na realizację soft loftów i apartamentów w budynku Ultra Nova. - W tym przypadku również, już na wczesnym etapie przedsprzedaży, zanotowaliśmy duże zainteresowanie – podkreśla Ewa Skibińska. - Klientów przyciąga lokalizacja, loftowy charakter inwestycji i wykończenie mieszkań obejmujące oryginalne materiały, nowatorskie rozwiązania i niepowtarzalny design. Mieszkańcy dowolnie mogą przeprojektować układ soft loftu. W cenie każdego apartamentu oferujemy pakiet wykończenia oraz pomoc architekta wnętrz. Przy aranżacji można wybierać wśród wielu różnych materiałów, w tym nietypowych. To m.in. ręcznie robiona cegła, beton dekoracyjny, podłogi wraz z montażem w wielu wzorach, płytki 3D na ściany, a nawet pluszowe płyty – zupełna nowość. Pokazowy loft można już obejrzeć – zachęca.

Pierwszy etap Nowej Papierni został już oddany do użytku. W sprzedaży pozostały już tylko dwa mieszkania z tarasami. Natomiast do budynku Ultra Nova pierwsi lokatorzy wprowadzą się w 2018 r.

Ceny w tej drugiej inwestycji zaczynają się od 272 tys. zł za apartament z wykończeniem. Powstanie tu łącznie 156 soft loftów o powierzchni od 32 do 95 mkw. Wszystkie apartamenty będą miały wysokość do 3 m, a także balkony, tarasy lub zielone tarasy o powierzchni nawet 50 mkw. – Lofty i soft lofty to w Polsce nisza, ale za to bardzo pożądana – uważa Ewa Skibińska. - Z jednej strony dlatego, że doskonale pasują do miejskiego stylu życia nowoczesnej klasy kreatywnej. Z drugiej strony, tego typu unikatowych inwestycji jest bardzo mało. Wymagają od inwestora znacznie większych nakładów oraz doświadczenia niż w przypadku zwykłych inwestycji. Dlatego inwestycje o charakterze loftowym z pewnością będą powstawać, ale nadal będą na polskim rynku czymś wyjątkowym – przewiduje. - Podobnie jest zresztą w krajach zachodnich. Klienci doskonale zdają sobie z tego sprawę, a świadczy o tym fakt, że wielu z nich decyduje się na kupno loftu lub soft loftu w niebanalnej aranżacji w celach inwestycyjnych. Tego typu nieruchomości z pewnością stanowią bardzo dobrą lokatę kapitału – dodaje.

Osiedle loftów powstaje też w Warszawie, przy ul. Szwedzkiej na Pradze Północ. - Dla planowanej inwestycji Bohema przy ulicy Szwedzkiej trwają prace projektowe – informuje Arie Koren, prezes firmy Okam Capital. - W ramach inwestycji planowane są dwa rodzaje loftów: tzw. hard lofty i soft lofty. Hard lofty powstaną w obiekcie historycznym, który będzie podlegał renowacji i adaptacji. Soft lofty to kompleks budowany od podstaw, który swoją formą nawiązują do stylu przemysłowego i otoczenia starych pofabrycznych budynków – podkreśla.

Jak informuje, na działce o powierzchni 4,3 ha powstanie około 800 mieszkań, w tym lofty oraz lokale handlowo-usługowe. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2020 r. i jest związane z oddaniem pobliskiej stacji metra w 2019 r. - Rynek mieszkań w Warszawie bardzo się zmienił na przestrzeni 10 lat – uważa. – Kiedyś cena była absolutnie najważniejsza. Dziś mocne strony to lokalizacja i ogólnie tzw. wysoki standard. Klienci zwracają uwagę na praktyczne aspekty mieszkania, możliwości aranżacyjne wnętrza i ogólny komfort życia. Właśnie ze względu na możliwości aranżacyjne oraz modę na postindustrializm spora grupa klientów jest zainteresowana loftami. To głównie młodzi i bardziej wymagający klienci, dla których ważny jest klimat mieszkania – podkreśla. - Zainteresowanie loftami to zresztą zjawisko znane z rynków zachodnioeuropejskich, gdzie tego typu produkty funkcjonują już od dziesięcioleci. Jako społeczeństwo bogacimy się, coraz więcej podróżujemy i obserwujemy różne ciekawe wzorce za granicą, zaczynamy podobnych rozwiązań szukać w Polsce. Lofty to bardzo zindywidualizowana oferta, zawierająca rozwiązania dedykowane konkretnemu klientowi, dlatego wycena jest dokonywana indywidualnie po analizie oczekiwań i życzeń konkretnego klienta – dodaje.

Przedsięwzięcia mało ryzykowne

Zalety loftów dostrzegają także eksperci rynku nieruchomości. - To bodaj najbardziej specyficzny segment mieszkaniówki – uważa Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - Są to każdorazowo mniej lub bardziej unikatowe kompleksy mieszkalne, powstające w wyniku przebudowy poprzemysłowych budynków, często o historycznej wartości. Znakiem rozpoznawczym loftów są przestronne, często wręcz wielkie jak na standardy mieszkaniowe, ponad miarę wysokie pomieszczenia, surowe klimaty wnętrz, dominacja szkła, stali, surowej cegły i kamienia. To są tzw. hard lofty. Z kolei ich uzupełnieniem są tzw. soft lofty – inwestycje deweloperskie budowane od podstaw, swoją formą i parametrami mieszkań nawiązujące do stylu przemysłowego. Obie odmiany loftów należy odróżniać, głównie z inwestycyjnego punktu widzenia – dodaje.

Jak podkreśla, lokale te to specyficzny rodzaj nieruchomości mieszkaniowych, dedykowany amatorom o szczególnych preferencjach. - Lofty, zwłaszcza rodzaju hard, to nie są mieszkania dla każdego, po pierwsze z racji zazwyczaj istotnie wyższej od przeciętnej ceny, po drugie z powodu swej oryginalności – zaznacza. - Dlatego trudno oczekiwać jakiejś nadzwyczajnej popularności tego typu nieruchomości. Jednak tego rodzaju inwestycje deweloperskie zazwyczaj są sprzedawane bez większego problemu i nigdy nie były zaliczane do przedsięwzięć podwyższonego ryzyka – uważa.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego lofty stają się podobnie popularne jak dobrej klasy apartamentowce. Dlatego powstają w największych krajowych metropoliach, czyli tam, gdzie jest więcej zamożnych klientów. W mniejszych miejscowościach są rzadkością, pomimo tego, że mogą one dysponować odpowiedniej klasy obiektami poprzemysłowymi. - Z opłacalnością inwestycji deweloperskich jest związana taka zasada, że im wyższy standard, tym rentowność wyższa – mówi ekspert. - Ponieważ lofty to inwestycje co najmniej o podwyższonym standardzie, korespondujące często ze standardem apartamentowym, ich opłacalność z punktu widzenia deweloperów jest rzeczą oczywistą – podkreśla.

Jak dodaje, trudno mówić o średnich cenach w loftach. Zależne są one bowiem od lokalizacji w konkretnej miejscowości, a także od ich standardu. - Cena mkw. zazwyczaj odpowiada cenie w inwestycjach deweloperskich o podwyższonym standardzie, niekiedy może osiągać wycenę korespondującą z inwestycjami apartamentowymi – mówi.

Zdaniem eksperta, z inwestycyjnego punktu widzenia, czy też z racji swojej wyjątkowej oryginalności, na znacznie większą uwagę zasługują hard lofty. - Podaż takich mieszkań na rynku pierwotnym będzie się z czasem kurczyć, o ile już teraz nie mamy do czynienia z takim zjawiskiem, za sprawą ograniczonego wolumenu leciwych obiektów, stanowiących odpowiednią bazę konstrukcyjną pod takie inwestycje – mówi Jarosław Jędrzyński. - Kiedy wreszcie dostępność takich obiektów wyczerpie się całkowicie, hard lofty będą osiągalne tylko na rynku wtórnym, co z pewnością będzie wpływać stymulująco na ich wartość rynkową. Oczywiście pod warunkiem, że poza optymalną funkcjonalnością, niepowtarzalnym klimatem i charakterem, będą dysponować odpowiednio wyszukaną lokalizacją, co jednak w przypadku tych nieruchomości jest rzeczą dość powszechną – uważa. - O ile więc trudno oczekiwać nieograniczonego rozwoju budownictwa hard loftów (za sprawą wspomnianego wyczerpywania się wolumenu nieruchomości mogących stanowić bazę pod tego typu inwestycje), o tyle kolejne inwestycje loftów typu „soft" z pewnością będą powstawać, zawsze bowiem znajdą się amatorzy tego typu nieruchomości – podsumowuje.

Wysokie pomieszczenia, surowe wnętrza, przestronne tarasy, a także oryginalna, poprzemysłowa architektura budynków - to główne atuty mieszkań w loftach. Od zakupu lokalu w takich inwestycjach nie odstrasza także cena - mieszkania w loftach nie kosztują więcej niż apartamenty w standardowych inwestycjach, a zapewniają komfort i duże możliwości aranżacji wnętrza. Zachowują też specyficzny klimat – znajdują się na ogół w byłych, robotniczych dzielnicach, które nie zatraciły historycznego charakteru.

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Korona Legionowa na półmetku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Invesco Real Estate kupuje nowy hotel na Wyspie Spichrzów
Nieruchomości
Trei wybuduje mieszkania w Milanówku. Osiedle na poprzemysłowym terenie
Nieruchomości
MLP Rzeszów na starcie. Inwestycja typu greenfield
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Nieruchomości
Rośnie GLP Park Lędziny II. Pracę w magazynie ułatwią roboty