Przed zmianą regulaminu, mimo ustanowionego nim zakazu, na patio znajdującym się na terenie wspólnoty mieszkaniowej urządzano spotkania towarzyskie. W ich trakcie palono papierosy, pito alkohol i rozpalano grilla. Bawiły się tam również dzieci lokatorów lub ich rodzin. Właściciele lokalu sąsiadującego z patio skarżyli się na hałasy, inicjowali interwencje policji i straży miejskiej. Kwestia ta została poruszona na zebraniu wspólnoty, a następnie podjęto uchwałę zmieniającą regulamin porządku domowego.
Jedno z jego postanowień otrzymało brzmienie: „Zabrania się palenia papierosów, picia alkoholu w pomieszczeniach wspólnych budynku oraz grillowania w pomieszczeniach wspólnych budynku (w szczególności na korytarzach, klatkach schodowych oraz na balkonach)", jak jednak zaznaczono „postanowienie nie dotyczy patio w budynku Wspólnoty."
Właściciele lokalu sąsiadującego z patio zaskarżyli uchwałę do sądu. W pozwie podnieśli, że została ona podjęta w drodze indywidualnego zbierania głosów, a oni nie zostali poinformowani o jej treści. Ponadto, na mocy uchwały dopuszczono możliwość palenia papierosów, picia alkoholu oraz grillowania w pomieszczeniach wspólnych budynku, w tym na patio, czyli wewnętrznym dziedzińcu, z którym sąsiaduje ich mieszkanie. Narusza to ich obiektywny interes, ponieważ zagraża negatywnymi immisjami, które miały miejsce już we wcześniejszym okresie; grozi to również zaprószeniem ognia – przekonywali niezadowoleni członkowie wspólnoty.
Dodatkowo wskazali, że loggie, których dotyczą zapisy regulaminu o treści przyjętej w uchwale, stanowią część składową lokali, a nie część nieruchomości wspólnej, wobec czego uchwała narzucająca określony sposób korzystania z tych pomieszczeń wykracza poza kompetencje pozwanej i narusza ich interes. Jednocześnie zaznaczyli, że w dacie zakupu przez nich mieszkania w regulaminie nie było mowy o możliwości palenia, picia i grillowania na patio.
W odpowiedzi na pozew wspólnota przekonywała, że kwestionowana uchwała nie narusza interesu powodów, prawa, umowy właścicieli, ani zasad prawidłowego zarządu. Stanowi korektę regulaminu porządkowego, jaki dotychczas funkcjonował we wspólnocie i sankcjonuje sposób korzystania z patio, jako miejsca przeznaczonego do wspólnego użytku w celu rekreacji i sąsiedzkiej integracji. Wspólnota przekonywała ponadto, że używanie otwartego ognia nie stwarza zagrożenia, gdyż patio jest zbudowane z materiałów niepalnych, a towarzyskie spotkania nie zakłócają porządku i nie są niczym nagannym.