To dlatego przybywa obiektów handlowych

Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem dynamiki wzrostu sprzedaży detalicznej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Od 2004 r. wzrosła ona aż o 66 proc.

Aktualizacja: 24.04.2017 22:18 Publikacja: 24.04.2017 22:03

Galeria Malta

Galeria Malta

Foto: Materiały Inwestora

Tak wynika z danych firmy Cushman & Wakefield. W ostatnich pięciu latach zarówno zasoby powierzchni handlowej, jak i wartość sprzedaży, wzrosły łącznie o 20 proc. Według prognoz w następnych 10 latach Polska może liczyć na wzrost wydatków konsumenckich w przeliczeniu na jednego mieszkańca o 40 proc., co świadczy o coraz większej zamożności polskiego społeczeństwa.

Jesteśmy już bogaci?

Głównym czynnikiem stabilnego przyrostu nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce - we wszystkich formatach i rodzajach obiektów - jest dynamicznie rosnąca sprzedaż detaliczna. - Pomimo nieznacznego spowolnienia w ostatnim czasie, podaż powierzchni handlowej nadal rośnie w stabilnym tempie 3 proc. rocznie, natomiast wydatki konsumenckie rosły o 6-7 proc. rocznie w ostatnich dwóch latach - podkreślają eksperci C&W.

Zmienia się również struktura wydatków konsumenckich. W porównaniu z 2012 r. zwiększył się udział kategorii spoza sektora spożywczego, takich jak odzież i akcesoria, zdrowie i uroda oraz rozrywka, kultura i rekreacja. Z tego względu struktura wydatków w Polsce upodabnia się do typowej dla bardziej zamożnych społeczeństw. Stwarza to duże możliwości dla inwestorów, którzy mogą zdecydować się na budowę zupełnie nowych obiektów handlowych lub przebudowę już istniejących, a także dla operatorów zamierzających wejść na polski rynek, zwłaszcza w segmencie rozrywkowo-rekreacyjnym.

– Struktura wydatków konsumenckich w Polsce zmienia się, przypominając coraz bardziej strukturę charakterystyczną dla krajów o wyższym stopniu zamożności. Rynek wchodzi w nową fazę dojrzałości, co stwarza duże możliwości realizacji nowych projektów handlowych, formatów, konceptów i modeli funkcjonowania. Prognozowany na najbliższą dekadę wzrost wydatków konsumenckich w przeliczeniu na jednego mieszkańca o 40 proc. umożliwi dalszy zrównoważony rozwój rynku handlowego w Polsce – mówi Kamila Wykrota, partner, dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynkowych w Cushman & Wakefield.

8150 euro rocznie na mkw.

W 2016 r. średnia wartość sprzedaży detalicznej w przeliczeniu na metr kwadratowy nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosła 8150 euro rocznie - podaje C&W.

Biorąc pod uwagę wielkość sprzedaży przypadającej na jeden metr kwadratowy największy potencjał rozwoju rynku handlowego mają takie województwa jak mazowieckie (Warszawa), małopolskie (Kraków), a także świętokrzyskie (Kielce) i warmińsko-mazurskie (Olsztyn). W województwie wielkopolskim aglomeracja poznańska ma największy udział w zasobach powierzchni handlowej wynoszący 70 proc., ale zamieszkuje ją tylko 24 proc. łącznej ludności tego regionu. Z tego względu nowe obiekty handlowe mogą zostać wchłonięte na rynkach mniejszych miast tego województwa.

W ostatnich pięciu latach najwyższy wzrost sprzedaży detalicznej odnotowano na największych rynkach regionalnych, czyli w województwie mazowieckim (Warszawa), śląskim (Katowice), dolnośląskim (Wrocław), wielkopolskim (Poznań) i pomorskim (Gdańsk).

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie