Ułatwienia w egzekucji z nieruchomości zawiera projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Jego autorem jest rząd. W środę odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie.

Dzięki nowym przepisom łatwiej będzie prowadzić egzekucję z nieruchomości.

Obecnie brakuje takich regulacji w tym kodeksie.

Czytaj też: Egzekucja z nieruchomości: przyśpieszają pracę nad przepisami o e-licytacjach

Wniosek w formie elektronicznej ma składać wierzyciel. Gdy nie wskaże formy online, przetarg odbędzie się w tradycyjny sposób.

O wirtualnym przetargu będzie można się dowiedzieć ze strony internetowej Krajowej Rady Komorniczej, na której miałoby się pojawiać obwieszczenie o licytacji. Razem z nim zostanie opublikowana treść protokołu opisu i oszacowania nieruchomości.

Nie będzie wolno w obwieszczeniu podawać imienia ani nazwiska dłużnika.

Rząd wyjaśnia, że dane osobowe umieszczone w internecie są często powielane. Istnieje więc ryzyko, że pojawią się w przestrzeni publicznej nawet wiele lat po zaspokojeniu wierzycieli. Dla dłużnika oznacza to niepotrzebną stygmatyzację.

Proponuje się, by wirtualny przetarg wzorem funkcjonujących już od lat aukcji elektronicznych mógł trwać maksymalnie tydzień. Takie rozwiązanie umożliwi udział w licytacji większej liczbie osób, pozwalając na uzyskanie możliwe najwyższej ceny ze sprzedaży nieruchomości.

Spełnienie warunków licytacyjnych ma potwierdzać komornik sądowy prowadzący wirtualny przetarg.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie