Operator mieszkaniowy może wypowiedzieć najem tylko w ściśle określonych przypadkach

W przepisach o Krajowym Zasobie Nieruchomości przewidziano możliwość wypowiedzenia najmu przez operatora np. w razie zalegania z czynszem lub rażącego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu przez najemcę. Po rozwiązaniu najmu z opcją trzeba jednak zwrócić najemcy wpłaconą przez niego część ceny zakupu mieszkania, po potrąceniu zaległego czynszu.

Publikacja: 19.09.2017 02:00

Operator mieszkaniowy może wypowiedzieć najem tylko w ściśle określonych przypadkach

Foto: Fotolia.com

- Czy w sytuacji, gdy najemca skorzysta z możliwości zawarcia umowy najmu z prawem do nabycia własności mieszkania, a operator mieszkaniowy wypowie mu umowę, będzie musiał zapewnić tej osobie inny lokal?

Nie. W art. 83 ust. 2 ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości (dalej ustawa o KZN) przewidziano, że umowa najmu może być wypowiedziana przez operatora mieszkaniowego tylko w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (dalej ustawa o ochronie praw lokatorów), czyli gdy najemca:

- pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali bądź

- jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za 3 pełne okresy płatności - pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Takie ograniczenie przesłanek i możliwości wypowiedzenia umowy najmu przez operatora przy najmie bez opcji trwa 15 lat, a przy najmie z opcją - 30 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu dla danej inwestycji mieszkaniowej. W art. 92 ustawy o KZN zastrzeżono, że w razie rozwiązania najmu z opcją i opróżnienia mieszkania operator mieszkaniowy wypłaca byłemu najemcy kwotę wpłaconej przez niego części ceny zakupu mieszkania, po potrąceniu zaległych kwot czynszu. Zwrot następuje w terminie miesiąca od dnia opróżnienia mieszkania.

Operator nie musi natomiast zapewniać innego lokalu byłemu najemcy. Zgodnie z art. 84 ustawy o KZN w sprawach nieuregulowanych w tej ustawie do najmu stosuje się przepisy rozdziału 2b ustawy o ochronie praw lokatorów. Chodzi tu o dodane ustawą o KZN regulacje dotyczące najmu instytucjonalnego lokalu. Umową najmu instytucjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego zawierana przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niebędącą osobą prawną, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali. Do umowy najmu instytucjonalnego lokalu załącza się oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu oraz przyjął do wiadomości, że w razie konieczności wykonania tego zobowiązania nie przysługuje mu prawo do lokalu socjalnego ani pomieszczenia tymczasowego (por. także art. 25d pkt 4 ustawy o ochronie lokatorów). Ustawą o KZN zmieniono także definicję najmu okazjonalnego lokalu, zawartą w art. 19a ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów. Po zmianie, umową najmu okazjonalnego lokalu jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, którego właściciel, będący osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali, zawarta na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.

podstawa prawna: art. 83 ust. 2, art. 84, art. 92 ustawy z 20 lipca 2017 r. o Krajowym Zasobie Nieruchomości (DzU z 2017 r. poz. 1529)

podstawa prawna: art. 11 ust. 2 pkt 1 i 2, art. 19a ust. 1, art. 19f-19j, art. 25d pkt 4 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1610 ze zm.)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr