Obrót starymi lokalami zostanie odblokowany. We wtorek na wspólnym posiedzeniu dwóch komisji sejmowych: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, odbędzie się pierwsze czytanie dwóch projektów w tej sprawie. Autorami są posłowie PiS oraz PO. Chodzi o nowelizację ustawy o własności lokali.
Oba projekty mają rozwiązać ten sam problem. Dotyczy on stosowania w praktyce art. 2 ust. 1a ustawy o własności lokali. Przepis obowiązuje od 11 września 2017 r. Na jego podstawie bada się, czy ustanowienie odrębnej własności mieszkania jest zgodnie z miejscowym planem (gdy go nie ma, z warunkami zabudowy) oraz z pozwoleniem: na budowę (lub zgłoszeniem), na użytkowanie.
Bez sprawdzenia tych wymogów żaden rejent nie sporządzi aktu notarialnego.
W starszych budynkach badanie zgodności z planem i pozwoleniami jest bardzo trudne. W archiwach pozwoleń często już nie ma. Nie wiadomo też, jaki miejscowy plan brać pod uwagę: czy ten, który obowiązywał w dacie budowy, czy może aktualny. Notariusze nie mają też dostępu do archiwów urzędów. Mają więc poważne obawy, czy mogą sporządzić notarialną umowę sprzedaży. Tymczasem naruszenie przepisu ustawy o własności lokali może skutkować nieważnością umowy.
To niejedyny problem związany z tym uregulowaniem.