Mocny transfer na rynku nieruchomości. Od początku przyszłego roku dyrektorem zarządzającym czeskiego Zeitgeist Asset Management odpowiedzialnym za rozwój nad Wisłą zostanie Maximilian Mendel, obecnie dyrektor zespołu inwestycji mieszkaniowych w doradczej firmie JLL (wcześniej w firmie REAS, którą JLL wchłonęło).
- Wchodzimy w kluczowy moment rozwoju, kiedy skala naszych działań w Polsce przeważy to, co zbudowaliśmy w Czechach. Wliczając ostatnie inwestycje, nasz lokalny portfel apartamentów na wynajem oraz domów studenckich obejmuje już ponad 800 mieszkań. Cieszę się, że już wkrótce będę mógł powierzyć stery firmy w Polsce ekspertowi i wizjonerowi, który tworzył tu zręby najmu instytucjonalnego – skomentował Peter Noack, prezes i współzałożyciel Zeitgeist Asset Management. Tylko od stycznia do października br. kierowany przez Mendela zespół inwestycyjny w JLL zamknął sześć transakcji PRS o łącznej wartości ponad 550 mln euro.
- Moim celem będzie budowa, pod parasolem Zeitgeist, bloku porozumienia pomiędzy głównymi graczami tego rynku: deweloperami, miastami, inwestorami i bankami – by dla wszystkich stron zaangażowanie w budowę oferty PRS i domów studenckich było czymś potrzebnym i naturalnym. Przyczyni się to do zrównoważonego rozwoju miast oraz zapewni ich mieszkańcom szeroki, elastyczny wybór możliwości zakwaterowania – powiedział Mendel.
Zeitgeist w Polsce buduje mieszkania na wynajem i akademiki. Specjalizuje się w nabywaniu nieruchomości do zaadaptowania. Latem ruszyła przebudowa starego biurowca na warszawskim Solcu, który stanie się domem studenckim. W portfelu są jeszcze: kompleks sześciu budynków przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie (m.in. dawna siedziba Urzędu Telekomunikacyjnego i Telegraficznego z 1931 r.), a także zabytkowe kamienice przy ul. Długiej i przy ul. Wrzesińskiej w stolicy, jak również dawny gmach Poczty Głównej i działka przy ul. Cystersów w Krakowie. Fundusz zamówił również u dewelopera budowę 210 mieszkań na wynajem w Gdańsku.