Skysawa to flagowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości. Tunel, który w ostatnich dniach został przebity do istniejącego korytarza metra, poprowadzono pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II.

- Skysawa jest jednym z nielicznych budynków biurowych w Warszawie, z którego będzie można przejść do stacji metra bez konieczności wychodzenia na zewnątrz – mówi cytowany w komunikacie Tomasz Górnicki, wiceprezes zarządu ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości. - Prace związane z budową bezpośredniego podziemnego przejścia z kompleksu do stacji metra są już tak zaawansowane, że wkrótce będziemy mogli zobaczyć jego wnętrze nie tylko na wizualizacjach. Łącznik oraz sklepy i punkty handlowo-usługowe ulokowane w podziemiu kompleksu zostaną udostępnione mieszkańcom miasta wraz z oddaniem do użytkowania pierwszego budynku.

- Wraz z przebiciem tunelu do istniejącego przejścia podziemnego metra zamknięto etap robót konstrukcyjnych związanych z budową przejścia łączącego Skysawę ze stacją Rondo ONZ. Warto podkreślić, że realizacja tego połączenia miała pod względem technicznym bezprecedensowy charakter – mówi Dariusz Wietrzyński, członek zarządu spółki PORR, generalnego wykonawcy wieżowca. - Teren przed kompleksem, na którym prowadzono prace, jest stopniowo przywracany do stanu pierwotnego. Zespół realizujący tę część inwestycji ma jeszcze przed sobą prace instalacyjne i wykończeniowe, które w całości będą prowadzone z podziemia – tłumaczy.

Skysawa to kompleks biurowo-handlowy o powierzchni ok. 34,5 tys. mkw. Budowa rozpoczęła się pod koniec czerwca 2019 r. Wieżowiec powstaje w ścisłym centrum stolicy, tuż obok ronda ONZ, w kwartale ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II. Obiekt ma certyfikat BREEAM Interim na najwyższym poziomie Outstanding.

Zgodnie z harmonogramem budynek A inwestycji liczący ok. 9,8 tys. mkw. ma być gotowy w trzecim kwartale 2021 r., zaś zakończenie budowy budynku B - wieży liczącej 155 m wysokości zaplanowano na trzeci kwartał 2022 r. Inwestorem kompleksu jest Polski Holding Nieruchomości.

Za realizację inwestycji odpowiada konsorcjum firm PORR, TKT engineering i ELIN. Nadzór inwestorski nad budową sprawuje polski oddział międzynarodowej grupy konsultantów – Gleeds Polska.