Koniunktura w nieruchomościach wciąż jest bardzo dobra, ale nad rynkiem zbierają się czarne chmury. – Największym wyzwaniem jest brak pracowników budowlanych - dekarzy, murarzy, hydraulików, elektryków – ocenia Jacek Siwiński, prezes spółki VELUX Polska. -–Zniechęca to indywidualnych inwestorów do budowy domu. Powoduje też opóźnienia inwestycji i wpływa na rosnące ceny usług. W rezultacie już niedługo stanie się czynnikiem hamującym koniunkturę – przewiduje prezes.
Zwraca też uwagę na rosnące ceny ziemi. – W centrach miast coraz trudniej o wolny skrawek gruntu. Inwestorzy coraz częściej decydują się na rozbiórki i wyburzenia starych budynków – mówi Jacek Siwiński. – To wpływa na ceny mieszkań deweloperskich. Zwyżki, rok do roku, wyniosły ok. 10-15 proc. Na wzrost cen wpływają też drożejące materiały budowlane. Na szczęście technologie są coraz lepsze i wyższe ceny idą w parze z lepszymi parametrami i trwałością – podkreśla.
Według Jacka Siwińskiego polskie społeczeństwo ma jednak nadal małą świadomość, że budynki istotnie wpływają nasze zdrowie, samopoczucie i poziom energii życiowej. – I to powinno się zmienić. Budynki powinny służyć ludziom – podkreśla. – Dziś ludzie często akceptują np. ich zły stan techniczny, podporządkowując się budynkowi. Zbyt wolne tempo renowacji nieruchomości grozi ich starzeniem. Tymczasem technologie w budownictwie zmieniają się szybko, a ten proces jeszcze przyspieszy.
10-15-letni budynek jest już przestarzały. A zarówno lokatorzy, jak i najemcy nie chcą mieszkać lub lokować swoich biur w przestarzałych budynkach. Bezwzględnie należy więc zwiększyć tempo renowacji, aby odwrócić ten negatywny trend. Szansą na zmianę może być np. rządowy program Czyste Powietrze lub planowana ulga remontowo-budowlana – ocenia.
Jacek Siwiński podkreśla, że nowe trendy w budownictwie – i mieszkaniowym, i komercyjnym – są kreowane przez energooszczędność i jakość życia. Powstają coraz mniej energochłonne budynki. – Dzisiejsze technologie pozwalają na osiąganie wysokich parametrów budynku przy jednoczesnym coraz wyższym poziomie komfortu i coraz bardziej pozytywnym wpływie na użytkowników. Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie inwestorów rozwiązaniami OZE, ze względu na koszty oraz rosnącą ekoświadomość – mówi prezes VELUX Polska. – W Europie ok. 40 proc. energii konsumują budynki, a w rozwiniętych społeczeństwach spędzamy w budynkach ponad 90 proc. czasu, dlatego nie ma odwrotu od stawiania im coraz wyższych wymagań – podkreśla.