- Od momentu odbioru kluczy do wprowadzenia się do nowego mieszkanie minie co najmniej 12 tygodni. Jeśli zależy nam na czasie, warto rozważyć ofertę wykończenia lokalu pod klucz przez dewelopera - radzi Beata Zielińska, analityk portalu Domiporta.pl. Jeśli wolimy urządzać się sami, ekipę budowlaną trzeba zamówić sobie z odpowiednim wyprzedzeniem. - Nie przesadzajmy też z wyborem oryginalnym materiałów wykończeniowych - mówi Beata Zielińska.
Analitycy portalu Domiporta.pl wzięli pod uwagę 60-metrowy lokal kupiony na rynku pierwotnym. Mieszkanie jest przeznaczone dla rodziny 2+1. - Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Możemy zatrudnić architekta i ekipę wykonawczą, zdecydować się na wersję pod klucz od dewelopera lub wykańczać lokal samemu - mówi Zielińska. - Niezależnie od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, poszczególne etapy będą podobne, różnić się będą tylko stopniem naszego zaangażowania.
Na powstanie projektu koncepcyjnego (zawiera zwykle rzuty płaskie, na których jest pokazany układ funkcjonalny mieszkania) potrzeba zwykle dwóch - trzech spotkań ze specjalistą. Potem powstaje projekt wykonawczy ( (zawarte są w nim m.in. wytyczne dla fachowców odnośnie do instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz rysunki zabudowy kuchennej). - Opracowanie tych projektów zajmuje nie mniej niż cztery tygodnie - szacują eksperci Domiporty.pl.
Schody zaczynają się przy wyborze ekipy budowlanej. Na fachowców czeka się nawet kilka miesięcy. - Wielu wyjechało za granicę - przypomina Beata Zielińska. - Jest też wiele przypadków przerywania już rozpoczętych prac, kiedy to właściciel mieszkania zostaje na lodzie. Dlatego, gdy część prac planujemy powierzyć specjalistom, musimy zacząć ich poszukiwać z dużym wyprzedzeniem. O sprawdzoną ekipę możemy zapytać wśród znajomych i rodziny,w mediach społecznościowych. Warto też przejrzeć ogłoszenia firm wykończeniowych - podkreśla.
Dodaje, że unikniemy takich kłopotów, gdy wybierzemy wersję pod klucz u dewelopera, który współpracuje z firmami remontowymi i to nim spoczywa obowiązek sprawdzenia ich dostępności, a potem kontrola przeprowadzanych przez nich prac. - Również architekci współpracują z zaprzyjaźnionymi fachowcami, co może ograniczyć ryzyko, że znikną z dnia na dzień - mówi Beata Zielińska. Co z materiałami potrzebnymi do wykończenia mieszkania? - Są materiały, które teoretycznie możemy dostać od ręki, czyli w ciągu kilku dni od zamówienia, ale raczej trzeba się liczyć z tym, że będziemy musieli poczekać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy - nie ukrywa. - Dotyczy to w szczególności produktów rzadkich, sprowadzanych z zagranicy czy zamawianych w wersji niestandardowej. Nawet 16 tygodni czeka się na meble kuchenne, gdy wybierzemy na przykład droższe szafki z frontami w wersji fornirowanej. W cierpliwość trzeba się też uzbroić przy zamawianiu podłogi ściąganej z zagranicy. Odbierzemy ją zwykle nie szybciej niż po ośmiu tygodniach. Na drzwi wewnętrzne dopasowane do naszych wymagań zarówno pod względem wymiarów, wykończenia, kolorystyki, jak i wyposażenia poczekamy od sześciu do ośmiu tygodni. Mniej więcej tyle samo czeka się na zamawiane z katalogu płytki zagraniczne. Jeśli chodzi o wyposażenie łazienki to, gdy zamarzy się nam wanna z hydromasażem lub nietypowa kabina prysznicowa poczekamy na dostawę od czterech do pięciu tygodni - podaje.