- Opracowanie koncepcji i budowę osiedla energooszczędnych domów jedno- i wielorodzinnych wydział mieszkalnictwa komunalnego w gminie Lunéville w północno-wschodniej Francji powierzył spółce z Grupy Eiffage oraz pracowni architektonicznej Bagard & Luron - informuje Barbara Czerniawska z Eiffage. - Na działce o powierzchni 1 hektara Eiffage Construction wybuduje osiedle składające się z 20 domów jedno- i dwurodzinnych oraz dwóch kameralnych apartamentowców, w których zaplanowano łącznie 11 mieszkań. W części budynków znajdą się mieszkania z udogodnieniami dla osób starszych. W centralnej części osiedla powstanie wspólny zielony teren z placem zabaw, a na jego obrzeżach niewielki park z ogródkiem warzywnym - opowiada.
Szczegółowy projekt wykonawczy osiedla w Lunéville przygotuje biuro architektoniczne Bagard & Luron. - Wszystkie budynki zostaną zaprojektowane i usytuowane w taki sposób, by na dachach można było umieścić panele fotowoltaiczne. Bryły domów i użyte materiały budowlane sprzyjać będą maksymalnej redukcji strat ciepła - podkreśla Barbara Czerniawska. - Prace budowlane potrwają 14 miesięcy. Ich zakończenie jest planowane na czerwiec 2020 roku. Osiedle w Lunéville będzie pierwszą realizacją oddziału Eiffage Construction w Nancy (Lotaryngia), która spełni wymagania nowej francuskiej normy, określanej skrótem E+C-. Norma ta łączy minimalizację zużycia energii (E+) obliczaną wg wskaźnika BEPOS dla budynków z pozytywnym bilansem energetycznym z redukcją emisji dwutlenku węgla do atmosfery (C-). Certyfikat „E+C-" przyznawany jest na czterech poziomach dla energooszczędności i na dwóch poziomach dla emisyjności. Certyfikacja została wprowadzona przed rząd francuski, by umożliwić realizację celów paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. - dodaje.
Przypomina, że sektor budownictwa odpowiada we Francji za 45 proc. krajowego zapotrzebowania na energię (dla porównania: transport tylko za 31,3 proc.) i za 25 proc. emisji dwutlenku węgla. - Z uwagi na cel: przejście na bardziej zrównoważoną gospodarkę, promowana jest budowa budynków o pozytywnym bilansie energetycznym i o niskiej emisyjności dwutlenku węgla w całym cyklu życia, od projektu do rozbiórki - mówi Barbara Czerniawska. - Budynki takie stanowią kolejny krok, po tzw. domach pasywnych i zeroenergetycznych, w kierunku proekologicznego, zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego. Z jednej strony ich zapotrzebowanie na energię jest zredukowane do minimum poprzez maksymalne zmniejszenie strat ciepła. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu najwyższej jakości materiałów budowlanych o najwyższych parametrach izolacyjnych w ścianach, fundamentach, dachach i oknach. Z drugiej strony, aby osiągnąć pozytywny bilans energetyczny, budynek pozyskuje energię z otoczenia ze źródeł odnawialnych, np. z baterii fotowoltaicznych zamontowanych na dachu, dla uzyskania komfortu termicznego. Pozyskana w ten sposób energia wystarcza na obsługę wewnętrznego systemu wentylacji mechanicznej bądź instalacji pompy cieplnej do podgrzewania wody i ogrzewania budynku. Przekłada się to bezpośrednio na znacząco niższe koszty eksploatacji, a tym samym – uniezależnienie się mieszkańców od rosnących cen energii.
Eiffage Construction jest firmą budowlaną specjalizującą się w realizacji projektów nowych dzielnic, rewitalizacji centrów miast oraz w budownictwie komercyjnym. Eiffage Construction należy do Grupy Eiffage, która zatrudnia ponad 63 tys. pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie 15 mld euro. Przedstawicielami Grupy Eiffage w Polsce są firmy Eiffage Polska Serwis, Eiffage Immobilier Polska oraz Eiffage Polska Budownictwo.