Dla odwiedzających targi, które potrwają do piątku 22 stycznia, przygotowano specjalną ekspozycję firm oferujących materiały i rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym - technologii zgodnej z ideą tegorocznej Budmy. O jej zaletach świadczą rachunki: ogrzewanie domu może kosztować tylko 2 złote za metr kwadratowy rocznie. W budynkach pasywnych straty ciepła są ograniczone tak znacząco, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła energii, takie jak energia słoneczna przenikająca przez okna, ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy będące ubocznym skutkiem działania urządzeń gospodarstwa domowego. Tylko w okresie mrozów stosuje się dodatkowe ogrzewanie uzupełniające - najczęściej ogrzanym powietrzem doprowadzanym przez instalację wentylacyjną. Wbrew pozorom, wybudowanie domu pasywnego nie jest dużo droższe od tradycyjnego. Według danych Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, w Europie Zachodniej budownictwo pasywne jest obecnie droższe o około 5-7 proc. W Polsce dodatkowe koszty są szacowane na 10-15 proc.
Podczas targów odbywać się będzie prezentacja domu modelowego w trzech obszarach:
- dom w budowie - prezentacje przekrojów konstrukcji i poszczególnych elementów (możliwość zapoznania się z produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją).
- montaż produktów dostarczonych przez ich producentów (pokazanie prawidłowego ich zastosowania i standardów wykonywanych prac). Proces ten będzie na bieżąco komentowany przez moderatora, z wykorzystaniem środków audio i video przez cały dzień targowy.
- dom gotowy - ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu, otwartej dla zwiedzających.