Budma 2010 pod hasłem zrównoważonego budownictwa

Równowaga między ekonomią, ekologią i człowiekiem to temat przewodni rozpoczętych dziś w Poznaniu Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA

Publikacja: 19.01.2010 14:43

Budma 2010 pod hasłem zrównoważonego budownictwa

Foto: Dziennik Wschodni/Fotorzepa

Dla odwiedzających targi, które potrwają do piątku 22 stycznia, przygotowano specjalną ekspozycję firm oferujących materiały i rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym - technologii zgodnej z ideą tegorocznej Budmy. O jej zaletach świadczą rachunki: ogrzewanie domu może kosztować tylko 2 złote za metr kwadratowy rocznie. W budynkach pasywnych straty ciepła są ograniczone tak znacząco, że do ich wyrównania wystarczają tzw. pasywne źródła energii, takie jak energia słoneczna przenikająca przez okna, ciepło wytwarzane przez mieszkańców czy będące ubocznym skutkiem działania urządzeń gospodarstwa domowego. Tylko w okresie mrozów stosuje się dodatkowe ogrzewanie uzupełniające - najczęściej ogrzanym powietrzem doprowadzanym przez instalację wentylacyjną. Wbrew pozorom, wybudowanie domu pasywnego nie jest dużo droższe od tradycyjnego. Według danych Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, w Europie Zachodniej budownictwo pasywne jest obecnie droższe o około 5-7 proc. W Polsce dodatkowe koszty są szacowane na 10-15 proc.

Podczas targów odbywać się będzie prezentacja domu modelowego w trzech obszarach:

- dom w budowie - prezentacje przekrojów konstrukcji i poszczególnych elementów (możliwość zapoznania się z produktami, technologiami i ich prawidłową aplikacją).

- montaż produktów dostarczonych przez ich producentów (pokazanie prawidłowego ich zastosowania i standardów wykonywanych prac). Proces ten będzie na bieżąco komentowany przez moderatora, z wykorzystaniem środków audio i video przez cały dzień targowy.

- dom gotowy - ekspozycja gotowej do zamieszkania części domu, otwartej dla zwiedzających.

Tegoroczna, 19. edycja targów Budma ma rozszerzony profil tematyczny. Ekspozycja skoncentrowana dotąd przede wszystkim na rozwiązaniach dla budownictwa mieszkaniowego uzupełniona została o szeroką ofertę obejmującą pozostałe sektory budownictwa - w tym budownictwo drogowe. Po raz piąty w ramach Budmy zorganizowane zostaną targi CBS – Budownictwo Sportowe, Rekreacyjne, Wellness i Spa. Dodatkowo ekspozycję wzbogaci oferta wystawców Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych i Drogowych, Pojazdów oraz Sprzętu Budowlanego BUMASZ, które odbywają się w cyklu dwuletnim.

Na tegorocznych targach budowlanych swoją ofertę przedstawi około 1350 czołowych producentów i dystrybutorów z 32 krajów i terytoriów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Kamerunu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Nowej Zelandii, Pakistanu, Polski, Portugalii, RPA, Rosji, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Ekspozycja zlokalizowana będzie w pawilonach o łącznej powierzchni 60 tys. mkw. Organizatorzy spodziewają się w tym roku ponad 60 tys. zwiedzających.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne