[b][i]Czy za zgodą obu stron, tj. gminy i osoby prawnej, można rozwiązać umowę użytkowania wieczystego przed upływem okresu w niej ustalonego?[/i][/b]
[b] -A.K.[/b]
Tak, przepisy art. 33 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175872]ustawy o gospodarce nieruchomościami[/link] (ugn) dopuszczają możliwość rozwiązania umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed upływem określonego w niej terminu. Nie wynika z nich jednak, że użytkownikowi wieczystemu przysługuje roszczenie o rozwiązanie takiej umowy. Może on wystąpić z taką inicjatywą, lecz gmina nie musi się do jego wniosku przychylić.
Sama może jednak żądać wcześniejszego rozwiązania umowy (na podstawie art. 240 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] oraz art. 33 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami ), ale tylko wtedy, gdy wieczysty użytkownik korzysta z gruntu w sposób oczywiście sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniósł określonych w niej budynków lub urządzeń.
Jeśli użytkownik i gmina zgodzą się na rozwiązanie umowy, to użytkownikowi przysługuje wynagrodzenie za wzniesione przez niego na użytkowanym gruncie lub nabyte na własność budynki i inne urządzenia. Wynagrodzenie powinno być równe wartości tych budynków i urządzeń określonej na dzień wygaśnięcia użytkowania wieczystego wskutek rozwiązania umowy. Pieniądze nie przysługują za budynki i urządzenia wzniesione wbrew postanowieniom rozwiązywanej umowy.