? Analitycy Comperii.pl co miesiąc badają średnie marże kredytowe dla zadłużenia w wysokości 300 tys. zł, które stanowi 80 proc. wartości nieruchomości.

? – W przypadku zadłużenia w złotych wysokość średniej marży w grudniu nie zmieniła się w stosunku do poziomu zanotowanego przez nas miesiąc wcześniej i wyniosła 2,35 proc. – mówi Natalia Skwierawska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.

?  Porównując średnie marże z pierwszego i czwartego kwartału 2012 roku, przeciętny koszt finansowania zakupu nieruchomości kredytem wzrósł z 2,13 proc. do 2,35 proc. W przypadku zaś kredytów w rodzimej walucie, ale oferowanych w ramach oferty łączonej z innymi produktami banku, średnie dla obu kwartałów wyniosły odpowiednio 1,38 proc. i 1,50 proc.

? – Nie zanotowaliśmy natomiast zmian w ofercie kredytów denominowanych do dolara amerykańskiego. Średnie marże kredytów udzielanych w ramach oferty standardowej wyniosły 10 proc., a o połowę niższą stawkę uzyskali ci, którzy skorzystali z opcji promocyjnej – mówi Natalia Skwierawska.

?  W pierwszym kwartale minionego roku średnia marża kredytu dolarowego wynosiła 7,33 proc. i wzrosła o 2,67 pkt proc. w ostatnim kwartale. Mniejsza dysproporcja wystąpiła w przypadku ofert łączonych. Tu różnice między kwartałami wyniosły tylko 0,83 pkt proc. (średni koszt marży w I kw. 2012 r. wynosił 4,17 proc., w IV kw. 2012 r. zaś 5 proc.).

? – Zmian nie było także w przypadku wysokości przeciętnej marży oferowanej dla kredytu udzielanego w euro. Podobnie jak w listopadzie, w grudniu wyniosła ona 5,89 proc. w ramach oferty standardowej i 3,80 proc. w przypadku oferty z dodatkowymi produktami – podaje Natalia Skwierawska.

Przypomina, że początek 2012 roku przyniósł falę zmian dla kredytów w euro. Marże sukcesywnie rosły: z 4,49 proc. w pierwszym kwartale ub.r. do 5,92 proc. w czwartym kwartale ub.r. Podobnie było w przypadku ofert promocyjnych dla kredytów w euro. Średnie marże wzrosły z 3,11 proc. do 3,79 proc.