Budynek o nazwie Lamia rośnie na działce państwa Katarzyny i Mariusza Latkowskich z Wałbrzycha, zwycięzców trzeciej edycji naszego konkursu „Dom marzeń Polaka”. Budowa się rozpoczęła w pierwszych dniach września br.
– Dotąd prace przebiegały planowo, mimo że Lamia powstaje w górach. Na razie kłopotliwa była tylko dostawa materiałów na plac budowy z powodu krętych i wąskich dróg lokalnych – mówi Marta Wawryszyn z Pracowni Projektowej Archipelag, która jest jednym ze sponsorów konkursu „Dom marzeń Polaka”. – Ostatnio jednak zdarzyły się przymrozki, a na widocznych w oddali stokach leży już śnieg. Mimo to zapowiedzi meteorologów dają nadzieję, że zima nie przyjdzie zbyt szybko i nie wstrzyma prac.
W ostatnich dniach, jak informuje Robert Szymkowiak, kierownik budowy z firmy Multi, która jest wykonawcą budynku, została wykonana zasypka piaskiem wewnątrz ścian fundamentowych oraz wylana płyta betonowa, tzw. stanu zero budynku.
– Uprzednio jednak uprawniony geolog wykonał badania geotechniczne w zakresie poziomu zagęszczenia warstwy piasku. Jest to istotny element, gdyż nieprawidłowe zagęszczenie warstwy podposadzkowej może spowodować niekontrolowane osiadanie i w konsekwencji pęknięcia płyty betonowej – wyjaśnia Robert Janiak. – W warstwie piasku zamontowano instalację kanalizacyjną, podejście wody oraz przepusty dla pompy ciepła, którą chcą zamontować nasi czytelnicy.
W najbliższym czasie budowlańcy przystąpią do układania stropu nad parterem w technologii ytong. – Stropy z płyt ze zbrojonego betonu komórkowego najczęściej stosuje się w budynkach jednorodzinnych wykonanych w całości w systemie ytong. Płyty można układać na ścianach murowanych, ścianach lub belkach żelbetowych i stalowych oraz na konstrukcji drewnianej – wyjaśnia Robert Janiak, product manager w firmie Xella Polska, jednego ze sponsorów konkursu. – Dzięki płytom czas wykonania stropu w stosunku do innych systemów stropowych może się skrócić nawet do 40 proc. Pozwala bowiem na wyeliminowanie przerw technologicznych związanych z wiązaniem betonu. Nie trzeba też robić szalunków i podpór montażowych, a strop można obciążać zaraz po zamontowaniu. Można przyjąć, że brygada złożona z trzech osób i dysponująca dźwigiem samochodowym potrzebuje od czterech do sześciu godzin na zmontowanie stropu o powierzchni ok. 100 mkw. Warto wspomnieć też, że płyty stropowe ytong można wysuwać poza obrys budynku. Wykonany w ten sposób balkon wyklucza powstanie mostka termicznego w miejscu przejścia płyty nad ścianą.