W samej stolicy zapotrzebowanie na powierzchnie handlowe utrzymuje się na niezmiennie wysokim poziomie, w szczególności w obiektach handlowych w centrum miasta. Powierzchnia handlowa jest zwykle w pełni wykorzystana, a jeśli pojawiają się pustostany, nie przekraczają one 3 proc. Podobnie jest w innych miastach, gdzie często tzw. współczynnik pustostanu znajduje się na poziomie zero proc. Zaś czynsze za najem powierzchni w centrach handlowych sięgają kilkadziesiąt euro za mkw. Droższe są lokale przy głównych ulicach.
Analitycy Ober-Haus spodziewają się na rynku nowych międzynarodowych sieci handlowych oraz luksusowych sklepów. Wzrosną przy tym stawki czynszów, które oscylują na poziomie 55 – 65 euro za mkw. w przypadku lokali o powierzchni ok. 100 mkw. Zaś czynsze za najem 100-metrowego lokalu wzdłuż głównej ulicy handlowej sięgają 25 – 90 euro za metr.– Do podwyżek przyczyniają się z jednej strony ograniczone możliwości budowy nowych powierzchni handlowych, z drugiej – wzrost zainteresowania rynkiem wśród już na nim obecnych, jak i nowych marek – mówi Izabela Potrykus-Czachowicz, dyrektor działu nieruchomości komercyjnych Ober-Haus.
Największe planowane przedsięwzięcia to kolejny etap budowy Centrum Familijnego Skorosze w Ursusie, który jeszcze w tym roku przyniesie kolejne 7 tys. mkw. Inwestycję tę realizuje IIC Group, spółka zależna Giron Development & Building. Na Mokotowie spółka Mayland Real Estate planuje budowę Libretto Park, kompleksu biurowo-hotelowo-mieszkaniowego o pow. 90 tys. mkw., w którym również przewidziano powierzchnię handlową. Inwestycja będzie gotowa w 2012 roku. Ta sama spółka chce również powiększyć Fort Wola na Woli do 45 tys. mkw. Zakończenie tego projektu przewidziane jest na przyszły rok
W tym mieście popyt jest wyższy niż podaż. Najemcy poszukują najbardziej ofert przy głównych ulicach handlowych w centrum i na rynku głównym, gdzie prawie nie ma wolnych powierzchni. Średni czynsz za lokale przy głównych ulicach na starym mieście waha się między 30 a 80 euro, zaś w centrach handlowych od 18 do 50 euro za każdy metr kwadratowy miesięcznie. Analitycy z Ober Haus przewidują dalszy wzrost podaży w tym mieście. Nowe projekty to Kraków Retail Park, realizowany przez firmę Neinver w Modlniczce, który przyniesie prawie 20 tys. mkw. powierzchni handlowej. Trigranit wraz z Immoeast buduje na Podgórzu Bonarkę City Center o pow. 90 tys. mkw. W dzielnicy Olsza powstaje natomiast Mayland Retail Park, który będzie oferować 40 tys. mkw. powierzchni nie tylko handlowej, lecz również biurowej i hotelowej.
Zapotrzebowanie na powierzchnię handlową w tym regionie jest bardzo duże – wskaźnik pustostanów wynosi 0,5 proc., i w najbliższych latach nie przewiduje się spadku popytu.