- Argumenty, które wpłynęły na decyzję o przystąpieniu do programu to rosnąca popularność kredytów z dopłatami oraz większa liczba dostępnych nieruchomości spełniających kryteria ustawowe. Obecny udział w sprzedaży kredytów preferencyjnych na rynku oceniany jest na ok. 15 proc. łącznej sprzedaży banków - tłumaczy Alina Stahl z Eurobanku.
Umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisało do tej pory 13 banków, ostatnio także BZ WBK. Z naszych informacji wynika, że do tej grupy może wkrótce dołączyć Raiffeisen Bank.
W ramach programu BGK ze środków budżetowych przekazuje dopłaty do odsetek od kredytu, które stanowią równowartość połowy kwoty odsetek naliczonych według stopy procentowej WIBOR-3M powiększonej o 2 pkt. proc. marży. Dopłaty są udzielane przez pierwsze 8 lat kredytowania. Tylko w pierwszych trzech tygodniach sierpnia udzielono kredytów preferencyjnych na łączną kwotę 335 mln zł, a od początku roku ponad 3 mld zł.
[srodtytul] Banki zmieniają ofertę[/srodtytul]
Z naszych informacji wynika, że kilka banków kilka banków planuje zmiany w ofercie standardowych kredytów hipotecznych. W drugiej połowie września zmiany w ofercie hipoteczne wprowadzi je BZ WBK. Przedstawiciele banku nie chcą zdradzić szczegółów, ale można się spodziewać, że nowe parametry będą korzystniejsze dla klientów.