Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy mieszkamy w starym budownictwie – kamienicy czy domu. Co zrobić, żeby remont naszej łazienki nie trwał wieki albo nie kosztował nas majątek?
Taki remont trzeba przede wszystkim dobrze zaplanować i sprawdzić, czy budynek nie jest objęty ochroną przez konserwatora zabytków. Dodatkowo przed rozpoczęciem prac remontowo-wykończeniowych warto jest sprawdzić stan instalacji, zwłaszcza elektrycznej.
Problem ze starymi budynkami sprowadza się do technologii, w których zostały wykonane. Stropy często są drewniane, a tynki słabej jakości – mogące odpaść w każdej chwili. Żeby na podłodze położyć płytki, trzeba wykonać dodatkową wylewkę i stworzyć samonośny strop. To rozwiązanie kosztowne i czasochłonne. No i nie wiadomo, czy często ponadstuletnie mury wytrzymają tego typu obciążenia. Jednakże naturalne i nowoczesne materiały dostępne obecnie na polskim rynku dają nam pełen wachlarz możliwości, by nasza łazienka wyglądała nowocześnie, czysto i estetycznie.
Najpierw musimy sprawdzić, w jakim stanie jest tynk, by nie doprowadzić do takiej sytuacji, że świeżo położona gładź odpadnie nam razem ze starym tynkiem, który złapał nieco wilgoci.
– Trzeba go dokładnie opukać. Jeśli są miejsca, w których wydaje głuchy odgłos, oznacza to, że nie trzyma się muru – mówi Bartosz Polaczyk z firmy Kreisel Technika Budowlana. – Wtedy nie ma rady – trzeba go skuć i uzupełnić ubytki – dodaje.