>> [b]W Krakowie[/b] popyt na mieszkania na rynku wtórnym jest mniejszy niż na pierwotnym – ocenia Małgorzata Pajor z Ober-Haus. Większość transakcji to zakupy na własne potrzeby, jednak częściej niż w poprzednich miesiącach nieruchomości te traktowane są jako inwestycja i przeznaczane na wynajem. Największym zainteresowaniem cieszą się wciąż lokale dwupokojowe. Przy czym preferowane są te z większą liczbą pomieszczeń. Tak więc szybciej można sprzedać mieszkania na przykład o powierzchni 39 mkw., gdy są tam wyodrębnione dwa pokoje, niż gdy jest to jednopokojowe studio. Zyskują na popularności te rejony Krakowa, w których można kupić mieszkanie najtaniej, a więc Opatkowice, Prokocim, Nowa Huta. Ceny transakcyjne są średnio o 10 proc. niższe od wywoławczych.

>>[b] W Katowicach[/b] średnia cena metra kwadratowego mieszkania przestała spadać i ustabilizowała się na poziomie 3,4 tys. zł – podaje Tomasz Majchrzak z agencji Północ.

W dalszym ciągu większym powodzeniem cieszą się mniejsze lokale, za które trzeba zapłacić do 150 tys. zł. Za tę cenę możemy kupić mieszkanie dwupokojowe o powierzchni 40 – 50 mkw. w dobrym standardzie. Lokal trzypokojowy to już wydatek co najmniej 200 tys. zł.

[i]

Za tydzień ceny mieszkań używanych w centralnej Polsce (Łódź, Płock, Poznań, Radom, Warszawa).[/i]