>> Z badań przeprowadzonych przez Millword Brown SMG/KRC na zlecenie KKPW wynika, że ok. 41 proc. firm z branży budowlanej interesuje się zielonym budownictwem.
>> Około 15 proc. firm uzyskało certyfikat poświadczający prowadzenie zielonych inwestycji, zaś ok. 16 proc. spółek zamierza w najbliższym czasie starać się o taki dokument.
>> Najbardziej ekologicznymi rozwiązaniami interesują się deweloperzy, a najmniej – producenci materiałów budowlanych. Najwięcej projektów uwzględnia oszczędność energetyczną, np. wykorzystanie energii słonecznej, metody recyrkulacji powietrza (mieszanie powietrza wywiewanego z pomieszczenia z powietrzem zewnętrznym) oraz gospodarkę ciepłem. Natomiast najmniej inwestycji uwzględnia tzw. zielone technologie, np. ogniwa paliwowe (produkcja energii), toalety kompostujące, bioremediację (usuwanie zanieczyszczeń) czy też korzystanie z energii cieplnej mórz i oceanów.
>> Najwięcej inwestycji, według wytycznych green building, ma zostać zrealizowanych na Mazowszu i na Dolnym Śląsku, a najmniej w woj. zachodniopomorskim, lubelskim i na Podlasiu. Większość projektów będzie realizowanych z własnych środków.
[ramka][srodtytul]Źródła finansowania ekologicznych przedsięwzięć[/srodtytul]