Reklama
Rozwiń

Budują więcej, ale boomu nie będzie

Deweloperzy masowo rozpoczynają budowy osiedli. Plany idą w tysiące lokali. Czy znajdą się nabywcy?

Publikacja: 18.04.2011 01:51

Zielona Italia – Marvipol w tym roku chce sprzedać ok. 476 lokali

Zielona Italia – Marvipol w tym roku chce sprzedać ok. 476 lokali

Foto: Rzeczpospolita

– W tym roku pojawi się zbyt dużo nowych inwestycji – ocenia Andrzej Nizio, prezes spółki Marvipol.

– Część z nich się nie obroni ze względu na zbyt wysokie ceny, nieatrakcyjną lokalizację czy też źle wybranego generalnego wykonawcę – twierdzi.

Andrzej Nizio podkreśla, że ten rok będzie rokiem weryfikacji. – Może dojść nawet do wyeliminowania z rynku słabszych firm budowlanych, a w konsekwencji – współpracujących z nimi deweloperów – podkreśla.

Według prezesa Marvipolu ceny mieszkań nie będą niższe, bo potencjał obniżek się już wyczerpał.

– Podaż nie jest na tyle duża, aby spowodować spadki cen. Kryzys wyraźnie zweryfikował ich poziom – uważa Tomasz Panabażys, wiceprezes J.W. Construction Holding. – Wyższa stawka VAT czy przeniesienie obowiązku budowy infrastruktury drogowej przy powstających osiedlach z gmin na dewelopera mogą doprowadzić nawet do nieznacznego wzrostu stawek – dodaje.

Małgorzata Urbaniak z Gant Development zauważa tymczasem wyraźny wzrost liczby nowych inwestycji w największych miastach.

– Ceny mieszkań wprowadzanych na rynek są niższe od tych gotowych. Coraz więcej nowych projektów to inwestycje z segmentu popularnego. Lokale są mniejsze i tańsze. Ma to odzwierciedlenie w spadku średniej ceny rynkowej – podkreśla Małgorzata Urbaniak.

Według Jarosława Jaczewskiego z PIB Ebejot najwyższe poziomy sprzedaży deweloperzy będą notować w drugiej połowie 2012 r., bo z końcem przyszłego roku będzie wygaszany program „Rodzina na swoim".

– Ceny mieszkań w nowych inwestycjach nie będą niższe od obecnych – ocenia Jaczewski. Zauważa, że rośnie popyt na niewielkie mieszkania dwu- i trzypokojowe. – Wiele małych mieszkań zostanie sprzedanych we wcześniejszej fazie budowy – prognozuje.

Według Michała Witkowskiego z Atlas Estates podwyżek cen nie będzie, bo wraz ze wzrostem popytu wzrasta podaż.

– Nieco podrożeć mogą najbardziej poszukiwane dwupokojowe ok. 40 –55-metrowe lokale. Nieznaczna zwyżka będzie jednak równoważona spadkiem cen większych mieszkań i apartamentów – ocenia Witkowski.

Dodaje, że dziś deweloperzy oczekują zwrotu z kapitału zainwestowanego przed kryzysem w działki. – Dlatego będą do nas docierać kolejne wieści o budowie nowych osiedli. Boom inwestycyjny się jednak nie powtórzy, bo deweloperzy nadal mają utrudniony dostęp do finansowania udzielanego przez banki – tłumaczy Michał Witkowski.

 

Coraz lepsze wyniki

Deweloperzy zapowiadają zgodnie, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego.

Marvipol w ub.r. sprzedał w stolicy 223 mieszkania, a w pierwszym kwartale br. – 119. W całym br. firma chce znaleźć klientów na nie mniej niż 476 lokali. Marvipol ma dziś w budowie 994 mieszkania. Chce zaś zacząć wznoszenie kolejnych ponad 2 tys.

Spółka J.W. Construction ub.r. zamknęła liczbą 1262 podpisanych umów sprzedaży mieszkań – w Warszawie, Trójmieście i Łodzi. Jak mówi Tomasz Panabażys, taki wynik był możliwy dzięki bogatej ofercie gotowych lokali. W pierwszym kwartale br. deweloper znalazł chętnych na 256 lokali w stolicy, Ożarowie Mazowieckim, Łodzi i Gdyni.

W tym roku klienci J.W. Construction mają do wyboru także osiedla w budowie. Spółka liczy, że w całym 2011 r. uda się jej sprzedać ok. 1,5 tys. mieszkań. Planuje rozpoczęcie budowy 1274 lokali w sześciu inwestycjach. Na razie J.W. Construction wznosi 631 mieszkań (na osiedlu Słoneczny Park w Warszawie i Tymienieckiego II w Łodzi). Na uruchomienie czeka warszawska Zielona Dolina z 596 mieszkaniami. Deweloper nie wyklucza też kolejnych dużych budów na działkach, których zakup rozważa.

Gant Development w ub.r. sprzedał 926 mieszkań (m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku), odnotowując 74-proc. wzrost w stosunku do 2009 r. – To najwyższy poziom sprzedaży w historii naszej spółki – podkreśla Małgorzata Urbaniak.

W pierwszym kwartale br. Gant sprzedał 144 mieszkania. – Chcielibyśmy, aby 2011 r. był jeszcze lepszy niż rekordowy 2010 – mówi Małgorzata Urbaniak. Dodaje, że we wszystkich miastach firma ma w budowie ok. 2 tys. mieszkań. I już planuje uruchamianie kolejnych etapów inwestycji (np. Kaskady na Woli w Warszawie) oraz rozpoczynanie zupełnie nowych projektów (w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie).

Firma PIB Ebejot w ub.r. sprzedała w stolicy 171 mieszkań. – W pierwszym kwartale br. sprzedaliśmy ich 59. To dużo lepszy wynik niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Przewidujemy, że w całym 2011 r. sprzedamy 200 mieszkań, co będzie oznaczało 20-proc. wzrost w stosunku do 2010 r. – wylicza Jarosław Jaczewski. Firma w ofercie ma dziś 80 mieszkań.

– W czerwcu rozpoczynamy kolejną inwestycję z 280 lokalami. W przygotowaniu są też dwa kolejne przedsięwzięcia – na ok. tysiąc mieszkań – zapowiada Jarosław Jaczewski. Dodaje, że moment uruchomienia tych projektów wyznaczy koniunktura na rynku, a ta – według Jaczewskiego, będzie coraz lepsza.

Potwierdza to Radosław Bieliński z Dom Development, który ocenia, że już ubiegły rok przyniósł ożywienie na rynku nowych inwestycji. – Silni deweloperzy, którzy szybko zareagowali na symptomy kryzysu widoczne w połowie 2008 r., dzięki rozsądnej strategii byli w stanie rozpocząć nowe projekty zaraz po ożywieniu rynku – ocenia Bieliński.

Dom Development w 2010 r. uruchomił 12 nowych projektów. Cztery kolejne inwestycje spółka wprowadzała na rynek od początku br. Dom Development zadebiutował także na rynku wrocławskim.

W ub.r. ten deweloper sprzedał 1386 mieszkań w Warszawie. To o 75 proc. więcej niż rok wcześniej. Dom Development ma dziś w budowie 3398 mieszkań w Warszawie i we Wrocławiu. Spółka myśli już o rozpoczynaniu nowych inwestycji – wśród nich będą zarówno całkiem nowe projekty, jak i kolejne etapy istniejących osiedli.

 

Boomu nie będzie

Andrzej Gutowski z firmy Ronson informuje, że firma planuje w tym roku uruchomienie dziesięciu nowych projektów, czyli o trzy więcej niż w ub.r. W br. ten deweloper chciałby sprzedać ponad 500 mieszkań (w pierwszym kwartale br. sprzedał ich 132).

– W ciągu roku – dwóch planujemy osiągnąć poziom sprzedaży 800 – 1 tys. rocznie – mówi Gutowski. Dla porównania – w ub.r. lokale Ronsona (w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu) kupiło prawie 270 osób.

– Deweloperzy masowo rozpoczynają nowe projekty. Nie spodziewamy się jednak boomu. Wzrost podaży nie powinien się też przełożyć na większe ruchy cenowe. Będzie to rok względnej stabilizacji – ocenia Andrzej Gutowski.

Ronson tylko w tym roku planuje rozpocząć budowę ponad 1 tys. lokali.

Michał Witkowski dodaje, że popyt na mieszkania rośnie. – Stosunkowo stabilna sytuacja polskiej gospodarki, zwłaszcza sektora finansowego, pozwala wierzyć, że poprawa sytuacji w branży nieruchomości jest trwała – ocenia.

Także Atlas Estates uruchamia nowe projekty zamrożone na czas kryzysu. Na razie spółka rozpoczęła budowę 160 mieszkań w warszawskiej inwestycji ConceptHouse Mokotów. Do oferty sprzedaży trafi też ponad 300 lokali w inwestycji na stołecznym Żoliborzu. W drugiej połowie br. firma planuje też start trzeciego etapu wolskiego Capital Art Apartments z 260 mieszkaniami.

– W 2011 r. planujemy rozpocząć w sumie budowę ponad 700 lokali – zapowiada Michał Witkowski.

 

Mieszkań brakuje

Rafał Zdebski ze spółki Inpro podkreśla, że w Polsce wciąż mamy do czynienia z niedoborem mieszkań sięgającym ok. 1,8 mln lokali.

Według niego zainteresowanie zakupem nieruchomości wzrośnie ze względu na przewidywany wzrost PKB, lepszą sytuację na rynku kredytów. – Ceny nieruchomości ustabilizują się w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat. Znacznych spadków nie będzie – prognozuje Zdebski.

Grupa Kapitałowa Inpro w 2010 r. sprzedała łącznie 405 mieszkań (z czego 300 lokali – spółka Inpro, a 105 – Domesta, w której Inpro ma 51 proc. udziałów). W pierwszym kwartale br. firma Inpro znalazła chętnych na 111 lokali. Szacuje, że w całym roku uda się ich sprzedać ok. 400.

W maju Inpro rozpocznie budowę City Park na gdańskiej Zaspie z ok. 500 mieszkaniami. Ruszy też z inwestycją Condohotelu – 89 apartamentów powstanie na Wyspie Ptasiej na Jeziorze Mikołajskim. W trzecim kwartale br. spółka uruchomi zaś inwestycję Chmielna Park z 332 lokalami w południowej części Wyspy Spichrzów.

Z kolei Robyg w ub.r. sprzedał 542 mieszkania (w Warszawie i Gdańsku). Deweloper zakłada, że w tym roku sprzeda ich ok. 1 tys.

W pierwszym kwartale br. nabywców znalazły 292 mieszkania. Robyg prowadzi dziś budowę ok. 1340 lokali w Warszawie i Gdańsku. Chce ruszyć z budową kolejnych 900.

Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej w spółce Robyg, zastrzega, że uruchomienie kolejnych etapów zależy od popytu na już realizowane lokale. – Obserwujemy jego wzrost, więc będziemy zwiększać podaż – zapowiada Kazanelson.

Zauważa też, że część deweloperów, na których zachęcająco podziałają wyniki sprzedaży, wznowi zamrożone inwestycje. Według Kazanelsona ceny mieszkań utrzymają się na podobnym do ubiegłorocznego poziomie. – Koszty budowlane wzrosły o 5 – 6 proc., co uniemożliwia obniżenie cen. Spadają natomiast marże – zauważa przedstawiciel Robyga.

Budimex Nieruchomości w ub.r. sprzedał 975 mieszkań, z czego 806 w Warszawie, 142 w Krakowie i 27 w Poznaniu. W pierwszym kwartale br. firma podpisała 300 umów przedwstępnych na mieszkania w tych miastach. Zakłada, że tegoroczny wynik będzie zbliżony do tego z ub.r. Dziś na osiedlach Budimeksu powstaje ponad 1 tys. mieszkań.

– W tym roku nie zamierzamy zwalniać tempa. Chcemy wprowadzać do oferty kolejne inwestycje w dobrych lokalizacjach – zapowiada Ewa Perkowska, dyrektor handlowy w Budimex Nieruchomości.

Ile mieszkań w budowie mają deweloperzy

- Dom Development 3398

- Gant Development 2000

- Robyg 1340

- Budimex 1000

- Marvipol 994

- J.W. Construction 631

- Atlas Estates 160

 

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy