Kominek jest często traktowany jako element wyposażenia salonu, który ma przede wszystkim zdobić. Szczególnie, jeśli kupowany jest w supermarkecie budowlanym jako wkład ozdobny, a nie grzewczy.
W tym pierwszym przypadku nie należy oczekiwać, że w domu będzie ciepło dzięki kominkowi. Można jednak – wybierając ogrzewanie dla budowanego lub remontowanego domu – kupić kominek z wkładem grzewczym i zaplanować system dystrybucji gorącego powietrza.
Rozprowadzenie ciepła po domu
Kominki z zamkniętą komorą spalania można wykorzystywać w celach grzewczych dzięki systemowi DGP, czyli systemowi dystrybucji gorącego powietrza. Jak to działa? Wkład kominkowy, rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury, jest otoczony przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.
Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi – naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie - lżejsze powietrze unosi się i przedostaje przez rury maksymalnie na odległość trzech metrów.
- Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii – radzą eksperci firmy Nateo.