Kominek jest często traktowany jako element wyposażenia salonu, który ma przede wszystkim zdobić. Szczególnie, jeśli kupowany jest w supermarkecie budowlanym jako wkład ozdobny, a nie grzewczy.

W tym pierwszym przypadku nie należy oczekiwać, że w domu będzie ciepło dzięki kominkowi. Można jednak – wybierając ogrzewanie dla  budowanego lub remontowanego domu – kupić kominek z wkładem grzewczym i zaplanować system dystrybucji gorącego powietrza.

Rozprowadzenie ciepła po domu

Kominki z zamkniętą komorą spalania można wykorzystywać w celach grzewczych dzięki systemowi DGP, czyli systemowi dystrybucji gorącego powietrza. Jak to działa? Wkład kominkowy, rozgrzany do bardzo wysokiej temperatury, jest otoczony przez powietrze, które transportuje ciepło poprzez specjalne kanały do pozostałych pomieszczeń. Istotne przy takim rozwiązaniu jest odpowiednie rozmieszczenie rur, ponieważ ma ono znaczny wpływ na wydajność instalacji.

Decydując się na DGP, mamy do wyboru dwa obiegi – naturalny oraz wymuszony. W pierwszym przypadku ogrzane, a co za tym idzie - lżejsze powietrze unosi się i  przedostaje przez rury maksymalnie na odległość trzech metrów.

- Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycyjny oraz brak urządzeń wspomagających. Jeśli jednak zależy nam na większych dystansach (około 10 m), skorzystajmy z obiegu wymuszonego. Wymaga on zamontowania turbin elektrycznych, które zwiększają ciśnienie przepływu powietrza, ale przy tym również zużycie energii – radzą eksperci firmy Nateo.

Podkreślają jednak, że system dystrybucji gorącego powietrza przyniesie wymierne korzyści tylko wówczas, gdy możliwa będzie swobodna wymiana powietrza między kominkiem a ogrzewanymi pomieszczeniami.

Instalacja systemu DGP dla powierzchni ok. 100 mkw. kosztuje ok. 10 tys. zł – to cena kominka o odpowiedniej mocy oraz rur i wykonawstwa.

Płaszcz wodny a pompa ciepła

W kominkach z płaszczem wodnym przez szybę promieniuje zaledwie 20 proc. ciepła. Pozostała część oddawana jest do czynnika grzewczego, czyli wody płynącej między podwójnymi ściankami komory, która następnie rozchodzi się do pozostałych pomieszczeń.

- System może zostać podłączony do istniejącego już centralnego ogrzewania, co znacznie obniży koszty inwestycyjne. Może współpracować też z różnymi wymiennikami ciepła np. ogrzewaniem podłogowym czy grzejnikami. Odpowiednio dobrane parametry, a co za tym idzie wysoka sprawności instalacji, zapewnią komfort grzewczy w trakcie całego roku. Warto też wspomnieć, że drewno dokłada się w tym wypadku zaledwie dwa razy w ciągu doby – radzą eksperci Nateo.

Atutem instalacji z płaszczem wodnym jest możliwość wykorzystywania jej nie tylko w roli samodzielnego źródła, ale również wsparcia dla odrębnego systemu CO. Korzystnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z systemami bazującymi na odnawialnych źródłach energii, np. pompą ciepła.

– Takie połączenia nie są już na rynku nowością, dlatego pompy ciepła są do nich odpowiednio przystosowane – mówi Paweł Kocięba-Żabski, prezes firmy Nateo. - Specjalne moduły pozwalają za pomocą panelu sterującego w prosty sposób zarządzać całym systemem, dostosowując parametry tak, by przynosiły optymalny efekt.

Oprzyrządowanie pozwala regulować pracę poszczególnych elementów instalacji, takich jak zasobnik ciepłej wody użytkowej czy pompy obiegowe. Dzięki temu możemy dokładnie ustawiać np. temperaturę kominka, co zapewnia zyski nie tylko finansowe, ale również ekologiczne.

Kupno i instalacja kominka z płaszczem wodnym to wydatek 14 tys. zł, dla urządzenia, które obsłuży ok. 100 mkw. domu.