Już na etapie projektu domu, warto wziąć pod uwagę jego przyszłe koszty eksploatacji, z których największą część stanowi ogrzewanie.
- Ceny energii wciąż idą w górę. Obecnie wzrost cen surowców wynosi ok. 6 proc. w skali roku. Przy założeniu, że utrzyma się on na dotychczasowym poziomie, odpowiednie ocieplenie budynku pozwoli zaoszczędzić nam w ciągu 30 lat aż 45 tysięcy złotych, jeśli ogrzewamy dom węglem i aż 80 tysięcy złotych w przypadku ogrzewania gazem – wylicza Piotr Pawlak, Energy Design Center Manager z firmy Rockwool Polska. - Warto sobie uświadomić, że w ciągu 30 lat użytkowania domu rachunki za jego ogrzewanie osiągną wartość równą około połowy kosztów jego budowy – dodaje.
Jak ograniczyć straty ciepła
Wydatki związane z użytkowaniem domu można obniżyć przede wszystkim dzięki odpowiedniej izolacji. Najwięcej ciepła ucieka przez ściany zewnętrzne, dachy i podłogi.
- Aby ograniczyć te straty, należy zwiększyć grubość warstwy izolacyjnej. W Polsce standardowo stosuje się ocieplenie o grubości 10 cm dla ścian zewnętrznych i 18 - 20 cm dla dachu. Jednak uwzględniając warunki klimatyczne i czas użytkowania budynku, powinno się zastosować izolację niemalże dwukrotnie grubszą – 20 cm dla ścian i 30 – 35 cm dla dachu – radzi Piotr Pawlak.
Zastosowanie optymalnej warstwy izolacji pozwoli skutecznie zmniejszyć wydatki gospodarstwa domowego na ogrzewanie. Dzięki niej, już w pierwszym roku użytkowania budynku będziemy mogli zaoszczędzić około 1 000 zł, jeśli dom jest ogrzewany gazem i ponad 500 zł w przypadku ogrzewania węglem.