– Ilość biur wynajętych w ciągu trzech kwartałów br. pokazuje, że są chętni na nowe powierzchnie. W tym czasie w Warszawie firmy wynajęły 441 tys. mkw. oraz ponad 225 tys. mkw. w pozostałych dużych miastach Polski. Zdecydowana większość nowoczesnej powierzchni biurowej jest wynajmowana przez firmy z kapitałem zagranicznym – mówi Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa oraz badań rynku firmy doradczej CBRE.
Oznacza to, że popyt na biura w Polsce zależy w znacznej mierze od decyzji globalnych zarządów międzynarodowych przedsiębiorstw. – W tym kontekście nie bez znaczenia pozostają pesymistyczne nastroje w krajach strefy euro. Jednak w związku ze stabilnymi fundamentami makroekonomicznymi Polski, silnym popytem wewnętrznym oraz dużym zasobem wykwalifikowanej siły roboczej międzynarodowe firmy powinny dostrzec szanse płynące z prowadzenia działalności na terenie naszego kraju, nawet pomimo niestabilnej sytuacji niektórych państw Unii Europejskiej – ma nadzieję Konrad Heidinger.
Gdzie jest najwięcej pustych nowych biur? – Relatywnie w Łodzi i Katowicach, gdzie pustostany odpowiednio wynoszą 19,7 proc. oraz 15,2 proc. – wylicza Krzysztof Misiak, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych firmy doradczej Cushman & Wakefield (C & W). – Jednak biorąc pod uwagę liczbę mkw., najwięcej pustych biur jest w Warszawie, gdzie pustostany stanowią 6,17 proc., ale rynek – z racji swojej skali – posiada ponad 200 tys. mkw. wolnych biur.
Zdaniem doradców z firmy C & W puste dziś biura zostaną wynajęte w ciągu 12 miesięcy.
Mateusz Polkowski, starszy analityk w dziale doradztwa i analiz firmy doradczej Jones Lang LaSalle, zwraca uwagę, że w odróżnieniu od sytuacji, która panowała na rynku 1,5 – 2 lata temu, teraz większość realizowanych budów to projekty spekulacyjne, czyli bez zawartych umów najmu z przyszłymi najemcami. – Wśród nowych projektów w Warszawie są tak spektakularne inwestycje, jak Plac Unii, Konstruktorska Business Center czy nowa siedziba grupy TP. Wszystkie obiekty mają powyżej 40 tys. mkw. , ale tylko w ostatnim przypadku inwestycja jest zabezpieczona umową przednajmu (tzw. pre-let) – mówi Mateusz Polkowski. – Największą pod kątem powierzchni nową inwestycją biurową jest budowa wieżowca Warsaw Spire na Woli, który będzie miał powierzchnię około 100 tys. mkw.