Czym się pali w kozie, jak grzeje takie urządzenie?
Podobnie jak w przypadku kominków zalecane jest kaloryczne drewno liściaste, np. grab, jesion, brzoza, dąb, o niskiej wilgotności (maks. 15 proc.). Oznacza to, że drewno należy sezonować minimum 15 miesięcy.
W najbardziej nowoczesnych kozach moc pieca sterowana jest przez termostat, który sam reguluje przekrój wlotu powietrza do spalania w zależności od temperatury w pomieszczeniu.
Niektóre kozy mają nawet piekarnik umożliwiający podgrzewanie i pieczenie potraw.
Co zrobić, aby kominek działał sprawnie i był bezpieczny
* Kominek powinien być zbudowany jak najbliżej komina, gdyż ważne jest, aby na przewodzie dymowym było jak najmniej zagięć.
* Równie ważnym kryterium doboru miejsca pod kominek jest wytrzymałość fundamentu lub stropu, na którym zostanie wybudowany. Ciężar kominka nie jest bowiem przenoszony na ścianę, o którą jest oparty. Należy mieć na uwadze, że ciężar przeciętnego kominka wynosi od 500 kg wzwyż (często przekracza 1 tonę). Dlatego sprawdźmy wytrzymałość stropu w miejscu, gdzie chcemy postawić kominek.
* Kominek z zamkniętym paleniskiem, z wkładem kominkowym lub piec kominkowy, prawidłowo zainstalowany i eksploatowany, jest w pełni bezpieczny. Można w nim rozpalić ogień, zamknąć drzwiczki i spokojnie wyjść z domu. Dotyczy to zarówno kominków i pieców ogrzewających powietrze, jak i modeli z płaszczem wodnym.
* Kominek otwarty wymaga znacznie większej ostrożności. Nigdy, a zwłaszcza na noc, nie wolno zostawiać bez nadzoru palącego się w nim ognia. Powinno się także zastosować rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo. Przede wszystkim pas posadzki o szerokości co najmniej 60 cm wykonać z materiałów niepalnych, na przykład kamienia lub płytek ceramicznych, albo przykryć płytą z blachy mosiężnej, aby strzelające iskry lub rozżarzone kawałki drewna nie spowodowały pożaru.
* Należy zadbać, aby przedmioty z materiałów łatwopalnych (np. meble, firanki, sprzęt RTV) były oddalone od kominka około 80 cm (przepisy mówią wprawdzie o 60 cm, ale w pewnych sytuacjach ta odległość może się okazać niewystarczająca).
CV eksperta:
Konrad Koper
, jeden ze współzałożycieli rodzinnej firmy Koperfam. Od ponad 20 lat – jak mówi o sobie – pracuje w branży wody oraz ognia. Specjalizuje się w doradztwie w zakresie kominków, pieców i ekologicznych systemów ogrzewania oraz saun, łaźni i basenów.