Załącznikami do tego dokumentu muszą być: rzut kondygnacji z zaznaczeniem lokalu mieszkalnego oraz wzór umowy deweloperskiej
Prospekt informacyjny powinien zostać utrwalony na trwałym nośniku informacji. Zazwyczaj będzie to forma papierowa, ale dopuszczalna jest każda inna, która uniemożliwia zmianę treści dokumentów (np. dysk CD).
Deweloper na żądanie osoby zainteresowanej ma obowiązek udostępnienia prospektu informacyjnego wraz z załącznikami w postaci papierowej w lokalu przedsiębiorstwa.
Co będzie, jeśli okaże się, że informacje tam zawarte, czy wizualizacje projektu nie będą się zgadzały z wybudowanym blokiem, czy mieszkanie?
Niezgodność treści prospektu informacyjnego z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym na dzień podpisania umowy deweloperskiej daje nabywcy prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w terminie 30 dni od jej zawarcia.
Wizualizacje projektu mieszkania zgodnie z ustawą nie są obligatoryjną treścią ani prospektu informacyjnego, ani umowy deweloperskiej. Niezgodność w tym zakresie sama w sobie nie daje zatem nabywcy żadnych uprawnień.
Można w pewnych sytuacjach, gdy deweloper w nieuczciwy sposób zapewniał nabywcę, że mieszkanie będzie miało taki wygląd, powoływać się na podstęp (szczególny rodzaj wprowadzenia w błąd). W razie podstępu nabywca ma uprawnienie do uchylenia się od skutków zawarcia umowy, którą w takiej sytuacji uważa się za niezawartą z mocą wsteczną.
Kiedy nabywca ma prawo odstąpić od umowy?
Nabywca ma prawo odstąpić od umowy deweloperskiej w następujących sytuacjach:
1) jeżeli umowa deweloperska nie zawiera elementów przewidzianych w ustawie;
2) jeżeli informacje zawarte w umowie deweloperskiej nie są zgodne z informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, za wprowadzonych do prospektu zgodnie z warunkami ustawy;
3) jeżeli deweloper nie doręczył prospektu informacyjnego wraz z załącznikami;
4) jeżeli informacje zawarte w prospekcie informacyjnym lub w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę deweloperską, są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej;
5) jeżeli prospekt informacyjny, na podstawie którego zawarto umowę deweloperską, nie zawiera informacji określonych we wzorze prospektu informacyjnego stanowiącego załącznik do ustawy;
6) w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa do lokalu (domu jednorodzinnego), w terminie określonym w umowie deweloperskiej po bezskutecznym upływie dodatkowo wyznaczonego 120 dniowego terminu na przeniesienie tego prawa.
- W przypadkach, o których mowa pkt 1-5, nabywca ma prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej tylko w terminie 30 dni od dnia jej zawarcia.
Nabywca ma prawo odstąpić od umowy w innych przypadkach przewidzianych przez prawo, np. niezgodności pomiędzy opisem lokalu w umowie deweloperskiej, a rzeczywistym stanem lokalu po jego wybudowaniu.
- Odstąpienie nabywcy od umowy jest skuteczne tylko wtedy, gdy zawiera zgodę o na wykreślenie z księgi wieczystej nieruchomości roszczenia o przeniesienie własności lokalu.
źródło: Kancelaria Łatała i Wspólnicy