Reklama
Rozwiń

Budują coraz mniejsze mieszkania

Średnia powierzchnia lokalu deweloperskiego pierwszy raz od ponad czterech lat spadła poniżej 60 mkw.

Aktualizacja: 01.06.2012 16:16 Publikacja: 01.06.2012 15:45

Budują coraz mniejsze mieszkania

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

- Od ponad roku maleje także powierzchnia domów budowanych przez inwestorów indywidualnych - mówi Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości w firmie Home Broker. Z jej analiz wynika, że przeciętne nowe mieszkanie oddawane przez dewelooperów do użytkowania w kwietniu br. miało 58,7 m kw. powierzchni.

- To najniższy wynik od października 2005 roku, kiedy to średni lokal był o metr mniejszy - podaje Bartosz Turek. - W porównaniu z marcem br. przeciętne nowe mieszkanie zmniejszyło się o 5,7 mkw., a w porównaniu z kwietniem ub.r. - o 7,9 mkw.

W styczniu 2010 r. średni metraż mieszkań deweloperskich wynosił 68,3 mkw., w lutym 2010 r. - 69 mkw., by miesiąc później spaść do 61,2 mkw. - Deweloperzy wciąż budują za duże mieszkania, biorąc pod uwagę preferencje klientów - ocenia analityk z Home Broker. - Z naszych badań wynika, że statystyczny nabywca chciałby kupić lokal o powierzchni ok. 50 mkw. - dodaje.

Z analiz Home Brokera wynika też, w marcu i kwietniu większe niż deweloperzy mieszkania oddawały spółdzielnie, które zazwyczaj stawiają na mniejsze powierzchnie. - Ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w maju 2008 roku - przypomina Bartosz Turek.

W kwietniu br. średni metraż mieszkania oddawanego przez spółdzielnie wyniósł 64,7 mkw. -  Trzeba jednak pamiętać, że deweloperzy budują nie tylko tanie mieszkania popularne, co jest charakterystyczne dla spółdzielni, ale także budynki o podwyższonym standardzie i apartamentowce - tłumaczy Bartosz Turek. - Te mogą zawyżać przeciętną powierzchnię mieszkań oddawanych do użytkowania.

Home Broker podaje też, że Polacy budują też coraz mniejsze domy. W 2009 r. średnia wielkość nowego domu wynosiła 146 mkw. Dziś ta powierzchnia skurczyła się do 141 mkw.

Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy