Często te dwa rodzaje zarządów mylą się właścicielom. Zarząd nieruchomością w znaczeniu funkcjonalnym to czynności związane z bieżącą obsługą nieruchomości. Natomiast zarząd nieruchomości w znaczeniu podmiotowym to organ jednostki organizacyjnej, ułomnej osoby prawnej, jaką jest wspólnota mieszkaniowa.
Decydują wszyscy udziałowcy
W małych wspólnotach działających na podstawie przepisów kodeksu cywilnego – zarządzają nieruchomością wspólną bezpośrednio właściciele (bez zarządcy lub zarządu), chyba że zdecydowali się powierzyć zarząd w umowie notarialnej lub go wybrać.
Bezpośrednie sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną to podejmowanie decyzji przez właścicieli oraz wykonywanie ich przez nich samych, co w praktyce może być trudne. Wyjściem z tej sytuacji może być znalezienie zarządcy i zawarcie z nim umowy zlecenia.
Rodzaje czynności
Zarząd nie ma pełnej swobody w podejmowaniu decyzji. W wielu sprawach musi pytać o zgodę właścicieli. Bez nich nie może ustalić np. wysokości zaliczki. Samodzielnie zarząd może podejmować tylko czynności zwykłego zarządu. Zalicza się do nich m.in.: zapewnienie dostaw mediów do nieruchomości, pośrednictwo w rozliczeniach między właścicielami oraz dostawcami mediów, realizacja uchwał wspólnoty, zwoływanie zebrań, organizowanie prac porządkowych, remontowych, prowadzenie konserwacji bieżącej nieruchomości. Natomiast wszelkie czynności przekraczające zwykły zarząd nie mogą być podjęte bez uprzedniej zgody właścicieli lokali (patrz ramka).
Większość właścicieli udziela też zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów (art. 22 ust 2 u.w.l.) dotyczących czynności przekraczających zwykły zarząd. W małej wspólnocie (do siedmiu lokali) każda ważna decyzja dotycząca nieruchomości wspólnej wymaga zgody wszystkich właścicieli lokali; a gdy są one mniejszej wagi (nie przekraczają zwykłego zarządu) – zgody większości. Liczy się ją udziałami w nieruchomości wspólnej.
Każdorazowo właściciele ustalają wysokość wynagrodzenia zarządu uchwałą. Jeżeli takiej uchwały nie ma, to właściciele mogą odmówić wypłaty wynagrodzenia. Wysokość wynagrodzenia ustala się zazwyczaj na czas obowiązywania uchwały o wysokości zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej.