- Rokrocznie na rynku debiutują kolejne luksusowe apartamentowce i zrewitalizowane kamienice oferujące ponadprzeciętny standard i ceny - podkreślają analitycy urban.one.

Marka ta należy do Cenatorium - spółki dostarczającej danych o transakcjach na rynku nieruchomości. - Konsjerż, sala kinowa, basen, strefa spa czy przestrzeń do spotkań biznesowych tuż za progiem apartamentu? A może po prostu reprezentacyjna, secesyjna kamienica w prestiżowej okolicy lub wyjątkowe mieszkanie warte siedmiocyfrową kwotę? To wszystko są znaki szczególne dla rynku nieruchomości luksusowych - podkreślają eksperci urban.one. Bazując m.in. na cenach transakcyjnych z 2018 r. analitycy stworzyli mapę luksusu na polskim rynku nieruchomości.

- Dziś ten segment rynku wart jest aż 1,9 mld zł w skali roku, a średnia wartość transakcji na nim to ponad 1,9 mln zł - wskazuje Barbara Bugaj, starszy analityk urban.one. Typowy luksusowy apartament w Polsce to nieruchomość zwykle położona w centralnej części miast, Powierzchnia mieszkania to ponad 40 - 50 mkw., a wartość całkowita przekracza 1 mln zł.

- Dodatkowym kryterium na naszej mapie luksusu jest też cena jednostkowa za mkw. nieruchomości. - Jej dolną granicę ustaliliśmy w zależności od średnich cen w danym mieście. I tak dla Warszawy jest to 25 tys. zł za mkw., ale np. w Poznania luksus zaczyna się już od 11 tys. zł za metr - podkreśla Barbara Bugaj. - Szczegółowa analiza tysięcy najwartościowszych transakcji na rynku mieszkaniowym w 2018 r. w Polsce nie pozostawia wątpliwości: pomimo ostrzejszych kryteriów to Warszawa dominuje na mapie najbardziej komfortowych i prestiżowych nieruchomości.

Według danych urban.one, to właśnie w stolicy zanotowano aż 71 proc. wszystkich transakcji, gdzie w obrocie były lokale o podwyższonym standardzie. - Tu też mieliśmy aż 9 z TOP 10 największych transakcji w 2018 r. – luksusowe apartamenty w Warszawie potrafią kosztować nawet po 45 tys. zł za metr i opiewać na łączną kwotę niemal 15 mln zł - podaje Barbara Bugaj. - Dominacja stolicy to nie tylko pochodna siły nabywczej jej mieszkańców, ale i najbogatszej w skali kraju oferty tego typu nieruchomości, w które chętnie inwestują także cudzoziemcy. To tu znajdziemy kilkadziesiąt apartamentowców i kamienic oferujących wszelkie wygody, usługi dodatkowe i prestiżowy adres - podkreśla. Ale, jak dodaje analityczka, nie jest tak, że stolica Polski w kategorii luksusu nie ma konkurencji. - Rok w rok w siłę rośnie Trójmiasto, gdzie w 2018 r. zanotowano już 20 proc. tego typu transakcji na rynku nieruchomości - zwraca uwagę. - Jednak, wbrew pozorom, nie królują tam mieszkania na klimatycznej, gdańskiej starówce a apartamenty w Orłowie, dzielnicy Gdyni, ulokowanej na urokliwym, nadmorskim klifie. W rankingu bryluje więc apartament w inwestycji Villa Nova, położony w odległości 100 metrów od plaży, wyceniony aż na 5,9 mln zł. Kolejne miejsca to już luksus w zdecydowanie innym charakterze – apartamenty na wyższych kondygnacjach Sea Towers, 140-metrowych wież ulokowanych na gdyńskim nabrzeżu i zarazem w centrum miasta. Łącznie, w Trójmieście średnia cena za metr luksusowego lokum zaczyna się od 17 tys. zł.

Nieco mniej niż w Trójmieście, bo na 14,5 tys. zł za mkw., analitycy urban.one wycenili luksus na południu Polski - w Krakowie i we Wrocławiu. - Te oba miasta mają niewielki kawałek w ogólnopolskim torcie mieszkaniowego luksusu - odpowiednio 4 i 3 proc. - wynika z analiz.

- W tych metropoliach wyróżniają się punktowe lokalizacje zarówno w staromiejskiej jak i nowoczesnej zabudowie, o wartościach całkowitych transakcji w przedziale 1,2 – 2 mln zł - opowiada Barbara Bugaj. - Zatem luksus to i apartament we wrocławskim Sky Tower, i przytulne, świetnie urządzone mieszkanie nieopodal krakowskich Sukiennic - podkreśla.

Poznań? - Tu notujemy najniższy próg wejścia w świat luksusowych apartamentów, zaczyna się on od nieco ponad 11 tys. zł za metr - mówi analityczka. - Nie zmienia to faktu, że popyt i podaż tego typu lokali jest tam wciąż stosunkowo nieduży w porównaniu z Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem i stanowi ledwie 2 proc. wszystkich transakcji w tym segmencie w skali Polski. W stolicy Wielkopolski wyróżniają się apartamenty na osiedlu City Park, które, pomimo ponad dekady od ukończenia, nie traci na wartości. To tam w 2018 r. właściciela zmieniło mieszkanie warte 4 mln zł jak i zanotowano dwie inne, wielomilionowe transakcje. Jednak, być może, już w 2019 r. City Park straci palmę pierwszeństwa w Poznaniu. W tym mieście, podobnie jak w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu na rynek wchodzą bowiem kolejne prestiżowe inwestycje, zarówno nowe apartamentowce jak i zrewitalizowane kamienice. Za kilka miesięcy dowiemy się, na ile ich debiut wpłynął na kształt mapy luksusu - mówi ekspertka urban.one.