W I kwartale 2019 r. większość związanych z rynkiem kapitałowym deweloperów uzyskała lepszą rentowność zysku brutto ze sprzedaży niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia marża spółek sięgnęła 26,2 proc. wobec 24 proc. rok wcześniej i 24,7 proc. w całym 2018 r. To pierwsza marża, czyli przed kosztami sprzedaży i marketingu, zarządzania, finansowania i opodatkowaniem – jednak jest to jedyny wskaźnik pozwalający na miarodajne porównanie. Wielu deweloperów prowadzi dodatkową działalność (m.in. buduje nieruchomości komercyjne czy zarządza hotelami), a tzw. sprawozdawczość według segmentów najczęściej nie sięga głębiej niż do wyniku brutto ze sprzedaży. Wyniki deweloperów mieszkaniowych są też uzależnione od kalendarza – gros mieszkań przekazywanych jest w III i IV kwartale, pełnego obrazu dostarcza więc analiza w ujęciu rocznym.
Czytaj także: Miasto Jest Nasze na etacie u deweloperów?
Biorąc pod uwagę wyniki za pierwsze trzy miesiące tego roku, stawkę otwiera Lokum Deweloper, lider zestawienia za cały ubiegły rok. Spółka działająca we Wrocławiu i Krakowie zgodnie ze strategią stawia na klientów z zasobniejszymi portfelami. W I kwartale wypracowała 43,5-proc. rentowność, o 7,8 pkt proc. więcej rok do roku.
Na drugim miejscu znalazł się ogólnopolski LC Corp (firma zmieni wkrótce nazwę na Develia) z rentownością 36 proc., o 2,1 pkt proc. lepszą rok do roku.
Na trzecim miejscu znalazł się Unidevelopment kontrolowany przez giełdowy Unibep. Marża rok do roku skurczyła się o 3 proc., ale wciąż była na wysokim poziomie – 33,6 proc. Unidevelopment buduje w Warszawie, Poznaniu oraz – co nietypowe dla dużych graczy – w mniejszych miastach, jak Radom i Bielsk Podlaski.