W pierwszym półroczu stołeczny rynek powiększył się o 152 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tym samym całkowita podaż przekroczyła poziom 4 mln mkw. Kolejne 188 tys. mkw. zostanie oddanych w kolejnych miesiącach. Według oceny ekspertów popyt na stołeczne biura był dość wysoki - wynajęto 334 tys. mkw. (z uwzględnieniem przedłużeń umów), o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Perspektywiczny rynek
W stolicy w tym roku największe nowe umowy najmu zawarto poza centrum. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zagospodarował 13 tys. mkw. w Ochota Office Park, Unilever – 5,4 tys. mkw. (przednajem) w Eurocentrum Office Complex, a Grupa Żywiec - 4,3 tys. mkw. w Konstruktorska Business Centre. Duże kontrakty w kompleksie Wiśniowy Business Park odnowiły spółki Johnson&Johnson (7,3 tys. mkw.)i Royal Bank of Scotland (5,3 tys. mkw.).
Mimo sporego zainteresowania biurami, ze względu na dużą liczbę projektów oddanych do użytku, wskaźnik powierzchni niewynajętych na stołecznym rynku wzrósł do 10,5 proc. - Jednak poziom pustostanów w Warszawie jest jednym z najniższych wśród stolic państw Europy Środkowo – Wschodniej, co oznacza, że warszawski rynek biurowy nadal cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem firm planujących uruchomienie lub rozszerzenie swojej działalności – zauważa Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych w Jones Lang LaSalle.
Czynsze w centrum Warszawy obniżyły się do 22 - 24 euro z mkw. miesięcznie, a poza nim, np. na Mokotowie - do 14,5 - 14,8 euro za metr miesięcznie. Najemcy mogą liczyć na korzystne warunki najmu.