Kiedy inwestor dopuszcza się samowoli budowlanej? Kiedy mamy do czynienia z samowolą budowlaną?
Andrzej Lulka: Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia samowoli budowlanej, jednak przyjmuje się, że samowola budowlana ma miejsce wtedy, gdy inwestor prowadził roboty budowlane, nie dopełniając obowiązków wynikających z Prawa budowlanego. Na przykład przystąpił do budowy lub prowadził roboty budowlane bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez dokonania zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez organ budowlany wobec zgłoszonego zamierzenia inwestycyjnego.
W praktyce do samowoli budowlanych dochodzi często w trakcie użytkowania wybudowanego obiektu. Właściciele decydują się na jego nadbudowę lub rozbudowę, np. dobudowanie ganku, tarasu lub nawet piętra, lub wykonują inne roboty budowlane, nie występując o pozwolenie na budowę lub nie dokonując wymaganego zgłoszenia. Działania takie są w świetle prawa budowlanego niedopuszczalne.
Samowola budowlana ma miejsce również wtedy, gdy inwestor np. postawił obok domu garaż, powiększył go o dodatkowe pomieszczenia lub budując obiekt budowlany, dokonał zmian w projekcie, bądź też prowadził roboty remontowe w obiekcie zabytkowym bez prawomocnego pozwolenia na budowę.
Zdarzają się przypadki prowadzenia budowy bez pozwolenia, jednak dużo częściej do samowoli dochodzi wskutek braku dokonania wymaganego zgłoszenia.