Na czym polega umowa o dożywocie

Świadczenia wynikające z umowy przekazania lokalu w ramach dożywocia można zamienić na rentę, ale nie zawsze.

Aktualizacja: 25.11.2013 09:27 Publikacja: 25.11.2013 09:24

Na czym polega umowa o dożywocie

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Na czym polega umowa o dożywocie, przekazująca własność nieruchomości na inną osobę?

Marcin Zadrożny: Umowa o dożywocie jest nazwanym typem umowy przewidzianym przez ustawodawcę w kodeksie cywilnym. Jest to szczególna umowa przenosząca własność nieruchomości, która zawiera również elementy ograniczonego prawa rzeczowego – służebności.

Zawierając umowę o dożywocie, właściciel nieruchomości przenosi jej własność na nabywcę, nabywca zaś zobowiązuje się zapewnić zbywcy – a także, jeżeli umowa to przewiduje, osobie mu bliskiej – dożywotnie utrzymanie.

Jakie zapisy powinny znaleźć się w umowie o dożywocie?

Umowa dożywocia powinna szczegółowo określać zobowiązania nabywcy nieruchomości, żeby uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień.

W umowie powinien być dokładnie określony rodzaj i wielkość świadczeń, a także zakres ich zmian w przypadku wygaśnięcia prawa dożywocia w stosunku do jednego z dożywotników, gdy prawo do świadczeń ma jeszcze drugi z nich.

Zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym".

Przepisy kodeksowe określające treść umowy dożywocia mają zastosowanie w przypadku, gdy umowa nie przewidziała obowiązków nabywcy nieruchomości. „Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia" (art. 908 § 2 K.C).

Co to oznacza w praktyce?

Przyjmuje się, że utrzymanie zbywcy i ewentualnie jego bliskich powinno być szeroko rozumiane. Zatem zbywca nie powinien poszukiwać środków utrzymania, tylko otrzymać je od nabywcy nieruchomości. Nabywca nieruchomości nie powinien żądać od dożywotnika partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości, nawet jeżeli dożywotnik w tej nieruchomości zamieszkuje.

Kto może być zbywcą nieruchomości na podstawie umowy dożywocia?

Tylko osoba fizyczna. Natomiast przedmiotem zbycia w drodze umowy dożywocia może być każda nieruchomość, a także udział we współwłasności nieruchomości (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 30 marca 1998 r., III CKN 219/98).

Czy umowę dożywocia zawsze trzeba zawierać u notariusza?

W związku z tym, że przedmiotem umowy dożywocia jest między innymi przeniesienie własności nieruchomości, umowa dożywocia powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Przeniesienie własności nieruchomości na podstawie omawianej umowy następuje co do zasady z równoległym obciążeniem tej nieruchomości prawem dożywocia, i powinno być wykazane w księdze wieczystej.

Prawo dożywocia powinno zostać wpisane w III dziale księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości. Istotny jest fakt, iż zgodnie z art. 7 pkt 2 Ustawy z dnia 06 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 ze zm.), rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych nie działa przeciwko prawu dożywocia. Zobowiązania wymienione w umowie i powiązane z prawem dożywocia obciążają każdoczesnego właściciela nieruchomości obciążonej.

Czy spadkobiercy osoby, która przekazała mieszkanie na podstawie umowy dożywocia, mogą upomnieć się o lokal po jej  śmierci?

Umowa  dożywocia nie jest uwzględniana przy ustalaniu prawa do zachowku. Tak więc nabywca nieruchomości nie musi się obawiać, iż w przyszłości uprawniony z tytułu zachowku upomni się o swoje prawa.

Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem, darowizną i w związku z tym, jeżeli zostanie zawarta, spadkobiercy nie będą mogli żądać zachowku od wartości nieruchomości zbytego w drodze tej umowy, tak jakby to miało miejsce w przypadku darowizny.

Czy z umowy o dożywocie właściciel mieszkania może się wycofać?

Ustawodawca przewidział możliwość diametralnej zmiany relacji pomiędzy dożywotnikiem a nabywcą nieruchomości. – Jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień – mówi art. 913 § 1 K.C.

W wyjątkowych sytuacjach sąd może, na wniosek którejkolwiek ze stron – z zastrzeżeniem, iż dożywotnikiem jest zbywca nieruchomości – rozwiązać umowę o dożywocie. Wyrok rozwiązujący umowę dożywocia ma charakter konstytutywny, co w konsekwencji powoduje, że dożywotnik nie ma obowiązku zwrotu otrzymanych świadczeń, a nieruchomość podlega zwrotowi w takim stanie, w jakim znajduje się w chwili uprawomocnienia się wyroku.

W razie jednak ulepszenia nieruchomości osobie zobowiązanej do zwrotu przysługuje roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

A gdy  mieszkanie obciążone dożywociem zostało sprzedane, też może dojść do rozwiązania umowy?

Powództwo o rozwiązanie umowy dożywocia jest niedopuszczalne w jednym przypadku, a mianowicie wówczas, gdy nastąpiło zbycie nieruchomości obciążonej dożywociem (wyrok SN z 17 marca 2004 r., II CK 91/03). W takiej sytuacji dożywotnikowi, na podstawie art. 914 K.C., przysługuje prawo do żądania zamiany umowy dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Co zrobić, gdy obdarowany mieszkaniem nie wywiązuje się z obowiązków wobec dożywotnika, obie strony nie mogą się dogadać?

Ocena zaistniałych zmian i ich wpływu na wzajemne relacje stron umowy należy do sądu, przy czym nie bez znaczenia będzie też uwzględnienie interesów osobistych obu stron.

Należy zaznaczyć, iż samo niewywiązywanie się nabywcy nieruchomości z obowiązku świadczenia na rzecz dożywotnika nie stanowi podstawy do zamiany dożywocia na rentę.

Nie oznacza ono bowiem, że doszło do sytuacji uniemożliwiającej stronom pozostawanie ze sobą w bezpośredniej styczności. Możliwe jest natomiast wytoczenie powództwa przez dożywotnika o zasądzenie umówionych świadczeń. Może on także żądać naprawienia szkody będącej następstwem niewykonania lub nienależytego wykonania umowy dożywocia na zasadach ogólnych.

Czym się różni renta dożywotnia od odwróconej hipoteki?

W związku z zawarciem umowy potocznie nazywanej odwróconą hipoteką wypłacane jest przede wszystkim świadczenie pieniężne, tzw. renta dożywotnia. Należy jednak zaznaczyć, że renta dożywotnia, wypłacana w ramach odwróconej hipoteki, nie jest produktem bankowym, pomimo że sama nazwa „odwrócona hipoteka" może na to mylnie wskazywać. Wypłacana renta dożywotnia w ramach odwróconej hipoteki to zobowiązanie określonego podmiotu do przekazywania danej osobie środków finansowych w ustalonej w umowie notarialnej wysokości. W ramach tzw. „odwróconej hipoteki" za tego typu zobowiązanie firmy przejmują nieruchomość emerytów na własność w dniu podpisania przez nich umowy.

W aktualnym stanie prawnym odwrócona hipoteka może opierać się na konstrukcji prawnej uregulowanej w kodeksie cywilnym umowy dożywocia, którą regulują art. 908 ? 916 k.c. Umowę zawiera się nie z bankiem, lecz z prywatnym przedsiębiorstwem, zazwyczaj nazywającym się „funduszem", na który to podmiot przenosi się własność nieruchomości.

A odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócona hipoteka to nie to samo co odwrócony kredyt hipoteczny, oferowany przez banki w innych krajach, jeszcze nie w Polsce.

Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt stricte bankowy, który różni się od normalnego kredytu tym, że bank wypłaca w ratach określoną kwotę, której zabezpieczeniem jest nieruchomość.

Właścicielem nieruchomości pozostaje kredytobiorca, a bank przejmuje ją dopiero w momencie, gdy kredyt nie zostanie spłacony przez spadkobierców.

Nad wprowadzeniem u nas odwróconego kredytu hipotecznego prace trwają.

W październiku tego roku rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Zgodnie z założeniami do udzielania odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione będą podmioty określone w Prawie bankowym, w szczególności: banki, instytucje kredytowe, oddziały banków zagranicznych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną.

—gb

CV

Marcin Zadrożny

– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikant adwokacki w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, prawnik w kancelarii HILLS LTS. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z obrotem nieruchomościami oraz prawem pracy.

Warto wiedzieć

Nie oddawaj mieszkania za szybko, bo zapłacisz podatek

- W wyroku z 6 czerwca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1967/11) orzekł, że ten, kto przed upływem pięciu lat od nabycia mieszkania, chce je oddać najbliższym w zamian za opiekę w ramach umowy dożywocia, musi zapłacić podatek dochodowy.

- NSA wyjaśnił, że umowę dożywocia można uznać za umowę odpłatną, skoro w zamian za zbycie mieszkania były właściciel otrzyma określone świadczenia.

- Świadczenia te da się wycenić i równoważą one cenę nieruchomości – uznał NSA.

Zobowiązania nabywcy

Jakie świadczenia powinna otrzymywać od nabywcy nieruchomości osoba przekazująca mieszkanie:

- płacenie czynszu za lokal – zawsze powinien to robić nabywca nieruchomości, nie powinien żądać od zbywcy nieruchomości partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości, nawet jeżeli zbywca nieruchomości w lokalu zamieszkuje.

- płacenia za media – także powinien to robić nabywca nieruchomości, nawet gdy sam jej nie użytkuje.

- ponoszenie przez nabywcę nieruchomości kosztów remontu i ubezpieczenia nieruchomości.

- obowiązek płacenia przez nabywcę nieruchomości powtarzającego się świadczenia pieniężnego w określonej wysokości, które zapewni zbywcy godziwe utrzymanie, w tym zakup wyżywienia, ubrań etc.

Podsumowując:

Strony umowy cywilnoprawnej mogą dowolnie określić zobowiązania nabywcy nieruchomości.

Na przykład może nabywca zobowiązać się do malowania nieruchomości co powiem okres, czy zapewnienia pomocy medycznej (w tym pielęgniarskiej) byłemu właścicielowi lokalu.

źródło: HILLS LTS

Nieruchomości
Korona Legionowa na półmetku
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nieruchomości
Invesco Real Estate kupuje nowy hotel na Wyspie Spichrzów
Nieruchomości
Trei wybuduje mieszkania w Milanówku. Osiedle na poprzemysłowym terenie
Nieruchomości
MLP Rzeszów na starcie. Inwestycja typu greenfield
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Nieruchomości
Rośnie GLP Park Lędziny II. Pracę w magazynie ułatwią roboty