Odwrócona hipoteka to nie to samo co odwrócony kredyt hipoteczny, oferowany przez banki w innych krajach, jeszcze nie w Polsce.
Odwrócony kredyt hipoteczny to produkt stricte bankowy, który różni się od normalnego kredytu tym, że bank wypłaca w ratach określoną kwotę, której zabezpieczeniem jest nieruchomość.
Właścicielem nieruchomości pozostaje kredytobiorca, a bank przejmuje ją dopiero w momencie, gdy kredyt nie zostanie spłacony przez spadkobierców.
Nad wprowadzeniem u nas odwróconego kredytu hipotecznego prace trwają.
W październiku tego roku rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.
Zgodnie z założeniami do udzielania odwróconego kredytu hipotecznego uprawnione będą podmioty określone w Prawie bankowym, w szczególności: banki, instytucje kredytowe, oddziały banków zagranicznych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną.
—gb
CV
Marcin Zadrożny
– absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Aplikant adwokacki w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, prawnik w kancelarii HILLS LTS. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z obrotem nieruchomościami oraz prawem pracy.
Warto wiedzieć
Nie oddawaj mieszkania za szybko, bo zapłacisz podatek
- W wyroku z 6 czerwca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II FSK 1967/11) orzekł, że ten, kto przed upływem pięciu lat od nabycia mieszkania, chce je oddać najbliższym w zamian za opiekę w ramach umowy dożywocia, musi zapłacić podatek dochodowy.
- NSA wyjaśnił, że umowę dożywocia można uznać za umowę odpłatną, skoro w zamian za zbycie mieszkania były właściciel otrzyma określone świadczenia.
- Świadczenia te da się wycenić i równoważą one cenę nieruchomości – uznał NSA.
Zobowiązania nabywcy
Jakie świadczenia powinna otrzymywać od nabywcy nieruchomości osoba przekazująca mieszkanie:
- płacenie czynszu za lokal – zawsze powinien to robić nabywca nieruchomości, nie powinien żądać od zbywcy nieruchomości partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości, nawet jeżeli zbywca nieruchomości w lokalu zamieszkuje.
- płacenia za media – także powinien to robić nabywca nieruchomości, nawet gdy sam jej nie użytkuje.
- ponoszenie przez nabywcę nieruchomości kosztów remontu i ubezpieczenia nieruchomości.
- obowiązek płacenia przez nabywcę nieruchomości powtarzającego się świadczenia pieniężnego w określonej wysokości, które zapewni zbywcy godziwe utrzymanie, w tym zakup wyżywienia, ubrań etc.
Podsumowując:
Strony umowy cywilnoprawnej mogą dowolnie określić zobowiązania nabywcy nieruchomości.
Na przykład może nabywca zobowiązać się do malowania nieruchomości co powiem okres, czy zapewnienia pomocy medycznej (w tym pielęgniarskiej) byłemu właścicielowi lokalu.
źródło: HILLS LTS