W województwie lubuskim jeden budynek mieszkalny na 50 jest zabytkiem. W skali całego kraju jest ich czterokrotnie mniej, a w województwie świętokrzyskim nawet dziesięciokrotnie mniej ?– wynika z analiz Lion's Bank.

Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa ?na koniec 2012 r. w Polsce było prawie 143 tys. budynków wpisanych do ewidencji zabytków. ?– Dla porównania, budynków mieszkalnych mieliśmy ?wtedy 6,1 mln, czyli ponad 40 razy więcej – podaje Bartosz Turek, analityk  z Lion's Bank.

Z analiz wynika, że najwięcej zabytków o charakterze ?stricte mieszkalnym jest na terenie województwa dolnośląskiego (2165), lubuskiego (1950) i warmińsko-mazurskiego (1921). Najmniej jest ich w województwach świętokrzyskim (203) i zachodniopomorskim (356).

Analitycy zauważają, że gdyby do liczby zabytków stricte mieszkalnych dodać jeszcze pałace, dworki, zamki i zabudowania folwarczne, to okazałoby się, że w województwie lubuskim średnio prawie co 50. budynek mieszkalny jest w rejestrze zabytków.

Ich szczególnie duże natężenie w południowej części województwa jest dowodem na historycznie duży wpływ Dolnego Śląska na ten region – ocenia Turek.