Z analiz portalu Szybko.pl i agencji Metrohouse wynika, że tegoroczna wiosna w kilku miastach przyniosła wyprzedaże większych mieszkań. – Tylko w Łodzi średnia powierzchnia sprzedawanych lokali jest mniejsza niż 50 mkw. – podaje Marcin Jańczuk z Metrohouse. – W pozostałych miastach kupujemy nieco większe lokale. Przykładowo we Wrocławiu ?i w Warszawie niewiele brakuje, by średnia przekroczyła 60 mkw. Jest to odpowiednio 58,5 i 58 mkw. – dodaje.
Więcej dużych mieszkań sprzedawało się ostatnio w Poznaniu. – Kumulacja takich zakupów dała nieodnotowywaną do tej pory wysoką średnią, która wyniosła aż 71 mkw. – podaje Marcin Jańczuk. – Spośród transakcji klientów Metrohouse i Expandera 38 proc. kupiło mieszkania większe niż 70 mkw. W najbliższym czasie trudno będzie powtórzyć ten wynik – prognozuje.
– Większe mieszkania na rynku wtórnym sprzedają się dłużej niż we wcześniejszych latach. Łatwiej bowiem uzyskać kredyt na mniejszy lokal – tłumaczy Joanna Targowska z krakowskiego oddziału agencji Ober-Haus. – Wiele mieszkań o powierzchni ponad 80 mkw. od dawna czeka na klientów. Niewielkie obniżki cen nie przyspieszają transakcji – dodaje.
3,5 tys. zł Cena transakcyjna mieszkań na rynku wtórnym w Łodzi. Stawki wywoławcze są wyższe o 2,2 proc. – podaje Metrohouse
Nabywców znajdują większe, realnie wycenione mieszkania. – Zainteresowaniem cieszą się lokale w dobrych dzielnicach, np. w kamienicach w ścisłym centrum, ale też na nowych, ciekawie zagospodarowanych osiedlach, z ładnym widokiem z balkonu lub z ogrodem – opowiada Joanna Targowska.