- Opole i Szczecin to miasta o najmniejszej gęstości zaludnienia. Łączy się to z faktem, że w takich miastach przeciętne mieszkanie jest większe – wynika z analiz Lion's Bank.
W domach i blokach
- Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia gęstość zaludnienia w mieście to prawie 1100 osób na kilometr kwadratowy. Na wsi wartość ta jest prawie 21 razy mniejsza - podają Jakub Potocki z Lion's House i Bartosz Turek z Lion's Bank. - W gronie miast wojewódzkich najwięcej osób na kilometrze kwadratowym mieszka w Warszawie, gdzie współczynnik ten wynosi ponad 3300. Najmniejszą zaś wartość przyjmuje on w Opolu (1253) - dodają.
Bartosz Turek podkreśla, że im mniejsza gęstość zaludnienia, tym większa powierzchnia mieszkania. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez Lion's Bank. - Powód? Na obszarach o mniejszym zaludnieniu więcej osób mieszka w domach jednorodzinnych, a nie w blokach. Wyraźnie jest to widoczne, gdy porównamy dane GUS dla miast i wsi - tłumaczy Bartosz Turek. - W rejonie aglomeracji miejskich średnia wielkość mieszkania to ok. 64 mkw. Na wsi zaś przeciętna nieruchomość ma wielkość ponad 91 mkw. - podaje.
Jakub Potocki zwraca uwagę, że biorąc za przykład miasta wojewódzkie, tendencja ta jest widoczna przy porównaniu wcześniej wspomnianego Opola (o niskiej gęstości zaludnienia, gdzie przeciętna powierzchnia mieszkania to 65,4 mkw.) i Warszawy, gdzie przeciętne „M” ma 58,6 mkw.
Analitycy podają, że w stolicy mieszka średnio 3318 osób na kilometr kwadratowy. - Dostępne są też dane na temat gęstości zaludnienia w poszczególnych dzielnicach. Najwięcej osób mieszka na warszawskiej Ochocie. Na kilometr kwadratowy przypada tam 8461 osób. Współczynnik ten jest również wysoki na Pradze-Południe (8121 osób/kmkw.), w Śródmieściu (7598 osób/km kw.) i na Woli (7245 osób/km kw.) - podaje Jakub Potocki.
Najmniejsza gęstość zaludnienia charakteryzuje Wilanów, gdzie na kilometrze kwadratowym mieszkają średnio 703 osoby. - Luźna zabudowa jest też w Wawrze i Wesołej, gdzie na km kw. przypada odpowiednio 886 i 1012 osób - informują analitycy.
W jakich domach mieszkamy
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętne mieszkanie w stolicy ma prawie 59 mkw. i mieszkają w nim dwie osoby. - Oznacza to, że na przeciętnego warszawiaka przypada prawie 30 mkw., czyli ponad 1,5 pomieszczenia. Największe mieszkania są w Wesołej, gdzie lokal ma średnio ponad 110 mkw. Dużą przestrzeń oferują także mieszkania w Wilanowie (średnio 100,8 mkw.) i Wawrze (99,4 mkw.). Najmniejsze lokale są na Pradze-Północ i Woli, gdzie mają one odpowiednio 44,8 i 45,6 m kw. powierzchni - podaje Bartosz Turek.