Nowe osiedla deweloperskie

W listopadzie tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 5838 mieszkań. To o 20 proc. więcej niż rok temu.

Publikacja: 18.12.2014 10:44

Nowe osiedla deweloperskie

Foto: ROL

- To będzie ciekawa zima na rynku budownictwa mieszkaniowego. Łagodna pogoda sprawia, że dzieje się więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a dobre wyniki sprzedażowe deweloperów pozwalają firmom z optymizmem spoglądać na najbliższych kilka kwartałów - podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.

Bicie rekordów

Z danych GUS wynika, że w listopadzie tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę 5838 mieszkań. - I chociaż jest to o jedną czwartą mniej niż w październiku, to nie ma powodów do obaw. Późnojesienne i zimowe miesiące to zawsze czas uspokojenia na rynku - mówi Marcin Krasoń. - Ale wystarczy spojrzeć na ten wynik w dłuższym terminie i porównać go do listopada ubiegłego roku, by wyglądał lepiej. W relacji do analogicznego okresu rok temu liczba rozpoczętych przez deweloperów budów wzrosła bowiem o prawie 20 proc., co z jednej strony jest zasługą łagodnie obchodzącej się w tym roku z nami aury, a z drugiej optymizmu deweloperów, którzy widząc duże zainteresowanie mieszkaniami w tym roku postanowili zaspokoić popyt nowymi inwestycjami - podkreśla.

Analityk Home Brokera zwraca uwagę, że ożywienie widać także patrząc na rozpoczynane budowy w dłuższej perspektywie. - Przez ostatni rok deweloperzy rozpoczęli budowę 67,4 tys. mieszkań. To o 32,3 proc. więcej niż rok wcześniej i 1,4 proc. więcej w zestawieniu z poprzednim miesiącem. Od ponad dwóch lat deweloperzy nie budowali tak wiele, jednak wtedy mogło to być spowodowane pośpiechem w rozpoczynaniu inwestycji w związku z wchodzącą w życie tzw. ustawą deweloperską - tłumaczy Marcin Krasoń.

Będą chętni

Podobnie wyglądają dane dotyczące pozwoleń na budowę. - Przez ostatnich 12 miesięcy deweloperzy otrzymali ich 76,7 tys. Pomijając moment rozpoczęcia działania wspomnianej ustawy, poprzednio tyle pozwoleń wydawano w połowie 2009 r. W samym listopadzie firmy budujące mieszkania na sprzedaż otrzymały 5,9 tys. pozwoleń na budowę, to jest o 73 proc. więcej niż przed rokiem - podaje Home Broker.

Marcin Krasoń podkreśla, że stabilizacja dotyczy na razie rynku mieszkań oddanych do użytkowania. - Od początku grudnia 2013 roku do końca listopada 2014 r. deweloperzy oddali 59,6 tys. lokali, to jest o 2,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zakończonym rok temu. W samym listopadzie oddanych mieszkań było 6,6 tys. - podje Marcin Krasoń.

I przypomina, że kupując mieszkanie na kredyt od początku 2015 r. trzeba będzie dysponować 10-proc. wkładem własnym (obecnie jest to 5 proc.). - Deweloperzy nie obawiają się jednak spadku popytu. Świadczą o tym zarówno liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczynanych nowych inwestycji - ocenia analityk Home Brokera. - Rozpoczynając wiele budów firmy chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych przez deweloperów mieszkań nie imponuje. W 2009 r. oddano ponad 72 tys. lokali, w ostatnich 12 miesiącach było to mniej niż 60 tys. nieruchomości - podaje.

Analitycy podkreślają, że do kupna mieszkania zachęcają klientów m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów i obniżające atrakcyjność bankowych lokat. - Nie bez znaczenia jest także program rządowych dopłat "Mieszkanie dla Młodych", który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym - przypomina Marcin Krasoń.

- To będzie ciekawa zima na rynku budownictwa mieszkaniowego. Łagodna pogoda sprawia, że dzieje się więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a dobre wyniki sprzedażowe deweloperów pozwalają firmom z optymizmem spoglądać na najbliższych kilka kwartałów - podkreśla Marcin Krasoń, analityk Home Brokera.

Bicie rekordów

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu