Reklama
Rozwiń

Kto rządzi na rynku biur w stolicy

Starsze biurowce coraz silniej konkurują z nowymi o klientów. Tylko jedna piąta powstającej w Warszawie powierzchni biurowej ma umowy najmu.

Aktualizacja: 10.06.2015 10:07 Publikacja: 10.06.2015 09:45

Biurowiec Dzielna 60 w Warszawie

Biurowiec Dzielna 60 w Warszawie

Foto: materiały prasowe

– Rośnie zainteresowanie firm wynajmem dużych powierzchni. W pierwszym kwartale 2015 r. mieliśmy do czynienia w stolicy aż z trzema transakcjami powyżej 10 tys. mkw. Deweloperzy oferują bardzo atrakcyjne pakiety zachęt. W związku z tym w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać kontynuacji tego trendu – mówi Daniel Bienias, starszy dyrektor działu powierzchni biurowych w firmie CBRE. – Istotny jest również fakt, że najemcy znacznie częściej wybierają budynki już istniejące. Tylko 20 proc. z budowanej powierzchni jest zabezpieczona umowami najmu – podkreśla ekspert CBRE.

Jak podało na koniec I kwartału tego roku Polish Office Research Forum (PORF), w Warszawie jest już blisko 4,5 mln mkw. nowoczesnych biur. W ciągu pierwszych trzech miesięcy roku deweloperzy oddali do użytkowania projekty o łącznej powierzchni biurowej przekraczającej 84 tys. mkw., z czego ok. 63 proc. znajdowało się w budynkach zlokalizowanych poza centrum miasta.

Współczynnik pustostanów wyniósł w stolicy 13,4 proc. (pod koniec marca 2015 r.). W porównaniu z I kwartałem 2014 roku wzrósł o 1,2 pkt proc.

Jak obliczyli eksperci PORF, w ciągu trzech miesięcy br. najemców znalazło 170 tys. mkw. biur. To o 30 więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Nadal istotny udział miały renegocjacje kontraktów, które stanowiły 28 proc. wszystkich umów. Przednajem (tzw. pre-let ) wyniósł 14 proc., natomiast nowe umowy i ekspansja firm – 58 proc.

Największymi transakcjami najmu odnotowanymi w I kw. 2015 roku były: wynajęcie 17,5 tys. mkw. przez PZU w projekcie Konstruktorska Business Center, renegocjacja najmu niemal 10,5 tys. mkw przez Hewlett-Packard w University Business Center II oraz odnowienie i ekspansja firmy P4 (łącznie 10,2 tys. mkw.) w Marynarska Business Park.

– O rynku najemcy w kontekście Warszawy mówimy od kilku kwartałów. Dzięki dużej dostępności powierzchni w nowych inwestycjach oraz spadającym czynszom najemcy są w bardzo dobrej sytuacji negocjacyjnej. Rośnie też ich świadomość i wiedza o rynku – podkreśla Daniel Bienias.

Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development, mówi, że najemcy poszukują tzw. elastycznej powierzchni biurowej, która sprzyja kreowaniu środowiska pracy. Przyznaje, że firmy mają dziś większe oczekiwania niż wcześniej, gdy wystarczył parking, winda i kantyna w siedzibie.

– Biurowiec to dziś nie tylko miejsce pracy, ale także miejsce spotkań i miejsce, w którym można odpocząć. Nowoczesne obiekty budują swoją wartość dodaną poprzez tworzenie dodatkowych funkcjonalności. Należą do nich miejsca do odpoczynku i uprawiania sportu, usługi gastronomiczne, gabinety kosmetyczne i medyczne, punkty handlowe i usługowe, a nawet przedszkola. Dzięki temu budynek wyróżnia się na tle innych, co ma znaczenie w warunkach dużej konkurencji rynkowej – mówi prezes Ochnik.

Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?