Nieruchomości stanowią aż 35 proc. majątków najbogatszych ludzi. - Niewiele mniej multimilionerzy lokują na rynku finansowym. Co ciekawe, metale szlachetne - np. złoto - to jedynie 1 proc. majątku światowych krezusów - podaje Lion's Bank, powołując się na dane Knight Frank.
Ta ostatnia firma zebrała informacje na temat majątku krezusów z całego świata. - Tym razem badano portfele 45 tys. multimilionerów, którzy posiadają majątek opiewający łącznie na kwotę 500 miliardów dolarów - mówi Bartosz Turek, analityk Lion's Banku. - Z zebranych danych wynika więc, że nieruchomości pozostają najważniejszym składnikiem portfela inwestycyjnego multimilionerów. Większość stanowią nieruchomości kupione na własny użytek, a nie biura, czy galerie handlowe kupione w celach inwestycyjnych - podkreśla.
Na zakupy
- Z danych wynika, że przeciętny multimilioner ma prawie cztery nieruchomości, które nabył tylko tylko po to, aby w nich mieszkać. Najwięcej adresów mają krezusi z Bliskiego Wschodu - to przeciętnie 4,3 domy. Najmniej - z Ameryki Łacińskiej – 3,3 domy - podaje Bartosz Turek. - Na tym nie koniec. Co trzeci multimilioner planuje w tym roku kupić kolejny apartament, willę, wyspę czy rezydencję. Trudno się jednak temu dziwić, jeśli sprawdzić, jakie są motywacje krezusów kupujących nieruchomości - dodaje.
I podkreśla, że większość z nich głęboko wierzy, że taką nieruchomość w przyszłości będzie można sprzedać z zyskiem. - Nieruchomości są poza tym uważane za bezpieczną przystań dla kapitału i sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego - przypomina analityk Lion's Banku. - Dopiero na kolejnym miejscu można znaleźć powód najbardziej wydawałoby się oczywisty - co trzeci multimilioner kupuje nieruchomość, przede wszystkim żeby w niej mieszkać - podaje.
Ale, jak zauważa Bartosz Turek, tylko 11 proc. majątku statystycznego multimilionera trafia na rynek nieruchomości w celach stricte inwestycyjnych. - W tej kategorii wygrywają mieszkania na wynajem. Wyraźnie mniejszą popularnością cieszą się wśród światowych krezusów biura, galerie handlowe, hotele, magazyny czy ziemia rolna - wskazuje analityk.