– W ciągu trzech lat zwiększyła się o jedną trzecią. To efekt boomu, jaki przeżywa mieszkaniówka.

Powinien być energooszczędny

Z analiz RynkuPierwotnego.pl wynika, że w grudniu 2013 roku deweloperzy prowadzili w aglomeracji warszawskiej 111 inwestycji domów jednorodzinnych, podczas gdy dziś mają takich projektów 152.

W aglomeracji krakowskiej jest to odpowiednio 39 i 50, we wrocławskiej 27 i 47.

– Zdecydowana większość oferty deweloperskiej, bo 80 proc., to szeregowce i bliźniaki. Reszta to domy wolno stojące – wskazuje Jarosław Jędrzyński. – Średnia powierzchnia nowych domów to ok. 150 mkw.

Osiedla jednorodzinne powstają przede wszystkim na peryferiach, gdzie są odpowiednie tereny pod inwestycje. – Są to głównie kameralne osiedla liczące od kilku do kilkunastu domów – opowiada Jarosław Jędrzyński. – Budynki najczęściej są sprzedawane w stanie deweloperskim. Ich wykończenie może być dużo droższe niż wykończenie mieszkania – zauważa.

Nowe domy oferuje m.in. spółka Inpro. Na klientów czeka 17 budynków (173–201 mkw.) na osiedlu Golf Park w Tuchomiu niedaleko Gdyni. Ceny nieruchomości zaczynają się od 590 tys. zł.

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, zauważa, że największym zainteresowaniem cieszą się nieduże domy na obrzeżach miast, w cenach nieznacznie przekraczających ceny czteropokojowych mieszkań w centrum.

O rosnącym zainteresowaniu domami mówi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu J.W. Construction. Firma oferuje je na podwarszawskim osiedlu Villa Campina.

Budynki można kupić na preferencyjny kredyt. Najtańsze domy kosztują 473 tys. zł. – Osiedle cieszy się powodzeniem zwłaszcza wśród młodych rodzin z dziećmi – zauważa Ostrowska. – Tacy klienci szukają nieruchomości z bogatą infrastrukturą, niedaleko terenów rekreacyjnych.

Marcin Brygier, prezes firmy Greenbud Development, która buduje osiedle Zielone Rabowice koło Swarzędza, mówi, że mieszkańcy chcą żyć blisko centrum, ale w otoczeniu przyrody. – Inwestycji w powiecie poznańskim przybywa – zauważa szef Greenbud Development. Dom na osiedlu Zielone Rabowice można kupić już za 279 tys. zł. – Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza domy w zabudowie bliźniaczej, które są tańsze niż wolno stojące.

W gminie Dopiewo osiedla Leśna Polana i Osada Leśna buduje Linea. Adam Wędrychowicz z tej firmy podaje, że na jej osiedlach mieszka ponad 1 tys. rodzin. – Popyt jest więc naprawdę duży – podkreśla. – Planujemy kolejne inwestycje, miedzy innymi w Murowanej Goślinie. Ceny naszych domów w zabudowie szeregowej zaczynają się poniżej 300 tys. zł.

Także z wyższej półki

Na trend uciekania za miasto zwraca uwagę Weronika Potarzycka z Planetbud Development. – Młodzi wolą mieszkać na obrzeżach, ale w domu z ogrodem – podkreśla. – Wprowadzamy na rynek kolejne osiedla.

Firma oferuje domy w inwestycjach Aleja Bukowa (od 330,5 tys. zł) i Aleja Wiśniowa (od 344 tys. zł) w podpoznańskim Zalasewie.

FB Antczak osiedle Siedem Klonów buduje w Łodzi. Ceny zaczynają się od 4,3 tys. zł za mkw. – Popyt na budynki jednorodzinne sukcesywnie rośnie – podkreśla Marcin Antczak, wiceprezes firmy. – Klienci zaczynają zwracać uwagę na kameralność inwestycji. Dom od dewelopera to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na szukanie działki, projektu, ekipy budowlanej – opowiada. Dodaje, że pierwotny rynek domów oferuje dziś dużo więcej niż jeszcze dekadę temu. Klienci mają w czym wybierać.

Na rynek trafiają też domy z wyższej półki. Na warszawskich Kabatach buduje je firma Prestige. Jak mówi Piotr Siwiec, dyrektor sprzedaży i marketingu, popyt na takie nieruchomości jest duży. – Jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży osiedla Villa Prestige Kabaty nabywców znalazła ponad połowa domów – podkreśla. – W dużych miastach nie ma wielu takich inwestycji. Luksusowe domy w mieście kupują zamożni Polacy. Cena dla tej grupy klientów nie ma dużego znaczenia Domy na osiedlu Villa Prestige Kabaty kosztują 2,4–3,2 mln zł.