W 2016 roku weszło w życie wiele uregulowań ważnych dla rynku nieruchomości.
Ograniczony obrót
Od 30 kwietnia tego roku nie można już swobodnie handlować prywatną ziemią rolną. Tego dnia weszła w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Ograniczyła ona w drastyczny sposób obrót działkami rolnymi o powierzchni większej niż 3 tys. mkw. Obecnie ziemię można sprzedać tylko rolnikom indywidualnym, którzy spełniają określone kryteria. Musi m.in. posiadać kwalifikacje rolnicze i osobiście pracować w gospodarstwie rolnym. Osobie (firmie), która nie jest rolnikiem indywidualnym, grunt można sprzedać tylko za zgodą Agencji Nieruchomości Rolnych. Nie jest to jednak takie proste. Zbywający musi wykazać, że nie było potencjalnych kupców wśród rolników. Nabywca nieruchomości rolnej nie może jej sprzedać przez dziesięć lat. Na wcześniejsze zbycie musi uzyskać pozwolenie sądu. Po wejściu nowych przepisów obrót nieruchomościami rolnymi skurczył się.
Lasy z pierwokupem
W tym samym czasie, co przepisy dotyczące gruntów rolnych, weszła w życie nowela ustawy o lasach. Ogranicza ona swobodę handlu nieruchomościami leśnymi, także tymi prywatnymi. Rygory są jednak dużo mniejsze. Lasy Państwowe otrzymały bowiem prawo pierwokupu. Obecnie więc, gdy prywatny właściciel lasu zechce go sprzedać, musi liczyć się z tym, że transakcja zostanie przeprowadzona dwuetapowo. Najpierw zostanie zawarta wstępna umowa u notariusza, następnie o transakcji zawiadomione Lasy Państwowe.
Potem trzeba będzie czekać miesiąc. Jeżeli w tym czasie Lasy nie zgłoszą chęci nabycia, dojdzie do finalizacji sprzedaży, jeśli zaś będą zainteresowane lasem – to one go kupią.