Po doświadczeniach z kamienicami władze miasta chcą odnawiać całe kwartały. Przewidziany na najbliższe kilka lat program rewitalizacji obejmie kilkadziesiąt projektów. To zarówno remonty kamienic i modernizacje ulic, jak i rozwój komunikacji publicznej, tworzenie nowych miejsc rekreacji i wypoczynku, a także wspieranie przedsiębiorczości. Śródmieście podzielono roboczo na 20 kwartałów wymagających wsparcia. Osiem najważniejszych objętych zostanie tzw. rewitalizacją obszarową, w ramach której wyremontowane zostaną wszystkie należące do miasta kamienice. Powstaną w nich wygodne mieszkania, a na parterach lokale użytkowe dla małych i średnich firm. Na każdej z ponad 20 modernizowanych ulic przybędzie zieleni – zarówno drzew, jak i kwietników, dzięki czemu staną się przyjazną przestrzenią z uspokojonym ruchem i poszerzonymi chodnikami. Miasto zaplanowało także modernizację istniejących już parków, tworzenie nowych skwerów i placów zabaw.
Wielkie remonty
Dziewiątym obszarem, w którym skoncentrowane będą unijne inwestycje, jest Księży Młyn – zabytkowe osiedle famuł, czyli domów robotniczych przy zespole fabryk włókienniczych budowane od 1824 r. przez fabrykanta Karola Scheiblera. Zakres prac obejmuje nie tylko remonty famuł, tworzenie pracowni artystycznych i lokali użytkowych, ale także terenów rekreacyjnych dla mieszkańców. A łódzka Akademia Sztuk Pięknych w miejscu dawnej szkoły tworzy Akademickie Centrum Designu.
Program rewitalizacji obejmuje także kilkanaście instytucji kultury, które staną się bardziej dostępne dla szerokiego grona użytkowników, szczególnie seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Na liście projektów znajdują się modernizacje domów kultury, muzeów, bibliotek, teatrów i ośrodków sztuki.
Rewitalizacja to jednak nie tylko inwestycje w tworzenie wysokiej jakości przestrzeni do życia, ale także wsparcie w znajdowaniu pracy, rozpoczynaniu działalności oraz zdobywaniu nowych umiejętności, kwalifikacji i dodatkowego wykształcenia.
Wartość tych projektów wynosi 340 milionów złotych, a wkład miasta nie przekroczy 10 procent tej kwoty.
Miejski program rewitalizacji uzupełnią inwestycje prywatne. Skumulowały się one właśnie w obszarach, gdzie skoncentrowane będą publiczne inwestycje. Jednym z nich jest ciąg ulic Ogrodowa-Północna. To historyczne przestrzenie, w których znajdują się m.in. dawne imperium fabryczno-rezydencjalne Poznańskiego, czyli współczesna Manufaktura oraz park Staromiejski.