A konkretnie?
Chodzi o lukę w ustawie o przekształceniu. Przewiduje ona bonifikatę w wysokości 99 proc. dla osób z niepełnosprawnościami, ale tylko wtedy, gdy są one właścicielami lokalu (domu jednorodzinnego). Nie ma przy tym znaczenia, czy budynek (dom) stoi na gruncie, który wcześniej był własnością gminy czy też Skarbu Państwa.
Na liście uprzywilejowanych zabrakło posiadaczy spółdzielczego lokatorskiego oraz własnościowego prawa do lokalu, którzy właścicielami nie są. Ustawa przekształceniowa mówi wprost, że z przekształcenia korzysta spółdzielnia jako właścicielka tego typu mieszkań, a spółdzielcy pośrednio. Jeżeli bowiem spółdzielnia otrzyma bonifikatę, ma to wpływ na wysokość opłat za mieszkanie. Natomiast spółdzielnia z 99-proc. bonifikaty skorzystać nie może, ponieważ nie jest osobą fizyczną z niepełnosprawnością. Z tego powodu listę uprawnionych powinno się uzupełnić o posiadaczy lokatorskich i własnościowych mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Chodzi o osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub przed ukończeniem 16. roku życia, lub przedstawicieli ustawowych, opiekunów prawnych mieszkających w dniu przekształcenia z tymi osobami.
Na liście uprawnionych do bonifikaty powinni się znaleźć także członkowie rodzin wielodzietnych, inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci oraz ofiary represji wojennych i okresu powojennego, a także świadczeniobiorcy do ukończenia 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, lub ich opiekunowie prawni.
CV
Jerzy Jankowski jest prezesem Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Związek prowadzi badania lustracyjne spółdzielni mieszkaniowych, reprezentuje interesy zrzeszonych w nim spółdzielni, szkoli oraz prowadzi działalność wydawniczą. Od wielu lat Jerzy Jankowski pełni również funkcję przewodniczącego zgromadzenia ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej. Wcześniej przez trzy kadencje Sejmu był posłem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. ?