Dom Development trzyma wysoki poziom

Po intensywnym I półroczu deweloper będzie uruchamiać kolejne projekty, by korzystać z dobrej koniunktury.

Publikacja: 29.08.2023 10:17

Dom Development trzyma wysoki poziom

Foto: materiały prasowe

W I połowie br. deweloperska grupa wypracowała 223 mln zł zysku netto (8,69 zł na akcję), o 6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Stabilna wysoka rentowność

Skonsolidowane przychody ogółem skurczyły się o 3 proc., do 1,27 mld zł. Grupa przekazała klientom 1998 mieszkań, o 8 proc. mniej niż rok wcześniej – co wynikało z harmonogramu budów. Jednak przychody z przekazań skurczyły się o tylko 0,7 proc., do 1,23 mld zł. Przychody z realizacji kontraktu budowlanego dla inwestora PRS były podobne rok do roku i sięgnęły blisko 46 mln zł. W zeszłym roku grupa zaksięgowała 44 mln zł przychodów ze sprzedaży działek.

Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 398 mln zł, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej. Zysk z przekazania lokali wyniósł 395 mln zł, o 1,7 proc. mniej rok do roku – marża pozostała na bardzo wysokim poziomie ponad 32 proc. W Trójmieście rentowność wyniosła ponad 37 proc., w Warszawie ponad 31 proc., we Wrocławiu 20 proc., a na nowym krakowskim rynku ponad 11 proc.

Skonsolidowany zysk operacyjny skurczył się o 4 proc., do 271 mln zł. Na zysk netto pozytywnie wpłynęły odsetki od pieniędzy zgromadzonych na lokatach. Przychody finansowe wyniosły 12,5 mln zł wobec tylko 1,7 mln zł kosztów – Dom Development ma niskie zadłużenie, a od obligacji płaci najniższy kupon na tle konkurencji.

W całym 2023 r. grupa spodziewa się przekazania większej liczby lokali niż rok wcześniej, kiedy do klientów trafiło 3666 mieszkań. Na koniec czerwca grupa miała 4399 lokali sprzedanych i nieprzekazanych, z czego 493 gotowe, a budowa 1812 ma się zakończyć w tym roku.

Rosnąca sprzedaż

W I połowie br. grupa sprzedała 1845 mieszkań, o ponad 18 proc. więcej niż rok wcześniej. Firma podała, że średnia wartość transakcji (obejmująca cenę mieszkania wraz z ewentualnym wykończeniem, komórką lokatorską i miejscem postojowym) w I półroczu 2023 r. wyniosła 715 tys. zł i była o 8 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Na koniec czerwca w ofercie było 2579 mieszkań, po uruchomieniu w I połowie br. budowy 2523 lokali II połowa roku ma również być intensywna pod tym względem.

- W II półroczu planujemy w dalszym ciągu poszerzać naszą ofertę W obecnym otoczeniu rynkowym przewagę zyskują deweloperzy tacy jak Grupa Dom Development: doświadczeni, znani z wysokiej jakości, posiadający zdywersyfikowany bank ziemi oraz stabilną sytuację finansową pozwalającą na sprawne uruchamianie projektów - powiedział cytowany w komunikacie prezes Jarosław Szanajca. - Z kwartału na kwartał konsekwentnie zwiększamy sprzedaż, dzięki czemu całe I półrocze 2023 r. zakończyliśmy 18-proc. wzrostem. W Krakowie – do którego weszliśmy stosunkowo niedawno – sprzedaliśmy ponad dwukrotnie więcej lokali niż przed rokiem, systematycznie zwiększając udział w rynku. Patrząc szerzej na bieżące wydarzenia, wśród czynników stymulujących popyt można wymienić stabilizację stóp procentowych i oczekiwanie na ich pierwsze obniżki jeszcze w tym roku. Dodatkowo, złagodzenie przez KNF warunków oceny zdolności kredytowej w połączeniu ze stale rosnącymi wynagrodzeniami zwiększa dostępność mieszkań z segmentu popularnego dla klientów. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami zwiększyło się także w związku z zapowiadanym uruchomieniem rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” Jednocześnie obserwujemy wzrost popytu na mieszkania o podwyższonym standardzie, które są podstawą naszej oferty. Inwestycje w tego typu nieruchomości postrzegane są bowiem jako najlepsza ochrona kapitału w warunkach wciąż wysokiej inflacji, przy ujemnym realnym oprocentowaniu lokat – dodał.

W II kwartale br. udział klientów korzystających z kredytów wyniósł 46 proc. wobec 40 proc. w I kwartale br. oraz 30 proc. w II kwartale 2022 r.

W I połowie br. deweloperska grupa wypracowała 223 mln zł zysku netto (8,69 zł na akcję), o 6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Stabilna wysoka rentowność

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości mieszkaniowe
Deweloperzy powoli przykręcają kurek. Mniej rozpoczętych budów mieszkań
Nieruchomości mieszkaniowe
Zaskakujące zmiany w deweloperskim związku. Twarzą były wiceprezydent
Nieruchomości mieszkaniowe
Wynajem mieszkań: cały czas jest bardzo drogo
Nieruchomości mieszkaniowe
Jak głębokie będą spadki cen mieszkań? Deweloperzy kuszą klientów promocjami
Materiał Promocyjny
Komfortowe mieszkania i przestrzeń na aktywność
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży