Kobieta poddawała się zabiegom mającym leczyć sztywność mięśni i redukować stres. Hiszpanka, której tożsamość nie została ujawniona, leczyła się w ten sposób już drugi rok, bez żadnych skutków ubocznych - aż do ostatniej sesji.

U kobiety "pojawił się świszczący oddech, wystąpiła duszność i nagła utrata przytomności zaraz po użądleniu pszczoły" - wynika z raportu opublikowanego w "Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology".

Kobieta została zabrana do szpitala, ale zmarła "kilka tygodni później" - czytamy w czasopiśmie. Podczas reakcji alergicznej ciśnienie krwi u pacjentki spadło do bardzo niskiego poziomu, powodując udar mózgu i trwałą śpiączkę.

W raporcie nie sprecyzowano dokładnie, gdzie i kiedy doszło do wypadku. Stwierdzono natomiast, że "wielokrotne narażanie na alergen wiąże się z większym ryzykiem ciężkiej reakcji alergicznej".

Apiterapia polega na umieszczeniu pszczoły na skórze pacjenta. Osoba przeprowadzająca zabieg ściska następnie głowę owada, aż wynurzy się żądło. Pszczoły wkrótce potem giną.