Popularna aktywność polegająca na kąpieli w lodowatej wodzie, która ma wpływ na dobre samopoczucie, może również prowadzić do utraty wagi - ta hipoteza ma być sprawdzana w badaniu w Centrum Aktywności Fizycznej w Rigshospitalet w Kopenhadze.

Do badania, podobno pierwszego takiego na świecie, zgłosiło się 30 otyłych ochotników - kobiet i mężczyzn. Naukowcy będą sprawdzać, czy szok termiczny wywołany kąpielą w lodowatej wodzie zwiększa zużycie energii.

Badaczka Susanna Soberg, która jest częścią zespołu prowadzącego badanie, powiedziała, że praca ma na celu wykazanie, czy zimowa kąpiel może aktywować brązowe komórki tłuszczowe ciała. W przeciwieństwie do zwykłego białego tłuszczu, który przechowuje kalorie, brązowe komórki tłuszczowe spalają energię, wytwarzając ciepło.

- Brązowy tłuszcz można uważać za małą fabrykę wewnątrz ciała. Jeśli potrafisz to włączyć, użyje cukru i tłuszczu z krwioobiegu, rozbijając w ten sposób biały tłuszcz - powiedziała Soborg w rozmowie z agencją Ritzau.

Począwszy od końca tego miesiąca 15 wolontariuszy, biorących udział w badaniu, będzie regularnie kąpać się w zimnej wodzie, a pozostała piętnastka będzie stanowić grupę kontrolną. Wszyscy uczestnicy będą zaopatrzeni w monitor pracy serca i będą prowadzić dziennik swoich codziennych czynności.

Ochotnicy będą kąpać się trzy razy w tygodniu w publicznych łaźniach w południowej części Kopenhagi. Plan kąpieli został dokładnie rozpisany - będą musieli wskoczyć do zimnej wody trzy razy, a między zanurzeniami mogą zdecydować się na wejście do sauny.

Brązowy tłuszcz został odkryty w latach 80. XX wieku, ale jego potencjał w zakresie wspomagania odchudzania został dopiero niedawno wykazany przez naukowców.