Co roku na włoską wyspę Capri przybywa około 2,3 mln turystów, którzy zostawiają po sobie mnóstwo śmieci. Jako rozwiązanie burmistrz Gianni De Martino zatwierdził zakaz stosowania wszystkich jednorazowych tworzyw sztucznych, które nie ulegają biodegradacji. 

Czytaj także: Sklepy wyprzedziły przepisy unijne. Redukują już plastik

 

 

Przepisy weszły w życie 1 maja i dotyczą plastikowych toreb, kubków, przyborów kuchennych, butelek na wodę, słomek czy mieszadełek do kawy. 

Władze będą zwracać szczególną uwagę na plaże oraz linię brzegową, gdyż to te miejsca są najbardziej narażone na zanieczyszczenie przez plastikowe odpady, często trafiające do morza. 

Ci, którzy zostaną przyłapani na złamaniu zakazu, otrzymają grzywnę w wysokości do 500 euro.

Dozwolone jest jedynie używanie, posiadanie, wprowadzanie do obrotu i import produktów jednorazowego użytku, które wykonane są z materiału biodegradowalnego czy kompostowalnego. Aby umożliwić wyczerpanie zapasów i depozytów magazynowych, sprzedaż i użytkowanie produktów objętych zakazem są dozwolone jeszcze przez 90 dni.

De Martino powiedział, że chce chronić imię i wizerunek wyspy Capri na świecie. Jak zaznaczył, „nie mógł uniknąć zaangażowania w inicjatywę na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska”.