Międzynarodowy zespół naukowców stwierdził, że miałoby to „katastrofalne” konsekwencje dla całego świata i zmusiłoby to 187 milionów ludzi do opuszczenia naszej planety. - Wyniki były gorsze niż się spodziewaliśmy - powiedział w rozmowie z „The Independent” Jonathan Bamber z Uniwersytetu w Bristolu. 

Czytaj także: Zmiany klimatu wpłyną na kolor oceanów

Jeśli wszystko będzie wyglądać tak, jak obecnie, globalne temperatury do 2100 roku mogą wzrosnąć o 5 stopni Celsjusza - wynika z raportu. - Pięć stopni ocieplenia do 2100 roku to dość straszny scenariusz. Nie chcemy nawet myśleć o konsekwencjach dla całej planety. Oznaczałoby to, że my, jako gatunek i wiele ziemskich systemów, będziemy poważnie zagrożeni - podkreślił Bamber.

Na konferencji klimatycznej w Paryżu w grudniu 2015 roku 195 krajów przyjęło pierwsze w historii powszechne, prawnie wiążące światowe porozumienie w dziedzinie klimatu. Naukowcy z Bristolu odkryli, że jeśli kraje osiągną ustalone tam cele emisji, do 2100 roku, temperatury wzrosną o około 2 stopnie Celsjusza, powodując wzrost poziomu morza o 26 cm.

Tradycyjne metody przewidywania wzrostu poziomu morza z topniejących pokryw lodowych na Grenlandii i Antarktydzie opierają się na modelowaniu numerycznym. Takie prognozy są niezwykle trudne ze względu na niepewność dotyczącą tego, w jaki sposób pokrywy te reagują na zmiany klimatyczne.

Zespół międzynarodowych naukowców poprosił 22 ekspertów zajmujących się pokrywami lodowymi o oszacowanie prawdopodobnych zakresów przyszłych wzrostów poziomu morza. Ich wskazówki, które oparte są o aktualną wiedzę naukową, mogą pomóc oszacować ten wzrost bardziej konkretnie. 

Jak zaznaczył Bamber, „dwumetrowy wzrost globalnego poziomu mórz może spowodować utratę 1,79 miliona km2 Ziemi i potencjalne wysiedlenie nawet 187 milionów ludzi”.